Reklama
aplikuj.pl

Starsze wersje Androida też dostaną automatyczne resetowanie uprawnień

Do tej pory automatyczne resetowanie uprawnień zarezerwowane było dla użytkowników smartfonów z Androidem 11. Na szczęście Google doszło do wniosku, że także posiadacze urządzeń ze starszą wersją systemu powinni dostać taką możliwość.

Automatyczne resetowanie uprawnień pozwala odwołać nadane aplikacjom uprawnienia

Często po zainstalowaniu aplikacji chcemy tak szybko zacząć z niej korzystać, że nie zwracamy uwagi na to, jakie uprawnienia jej nadajemy. Prowadzi to do różnych, często groźnych sytuacji, takich jak nadużycia prywatności czy wycieki danych. Android 11 pozwala nam kontrolować nadawane uprawnienia, nawet już po fakcie. Jednak nie zawsze o tym pamiętamy. Dlatego Google wprowadziło funkcję automatycznego resetowania uprawnień.

Czytaj też: Oppo zaprezentowało ColorOS 12

Jej działanie jest bardzo proste, bo specjalne algorytmy wyłapią długo nieużywane apki i zresetują nadane im uprawnienia do wartości domyślnych. Jeśli po dłuższym czasie znów włączymy aplikację, będziemy musieli od nowa przyznać jej konkretne uprawnienia. Minusem tej funkcji był fakt, że ograniczała się tylko do Androida 11.

Czytaj też: InPost wprowadza nową usługę – dostawa do Paczkomatu jeszcze tego samego dnia

Google poinformowało jednak, że pod koniec roku rozszerzy ją na wszystkie urządzenia z systemem Android 6 lub nowszym. Usługa będzie wdrażana stopniowo, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Warto też pamiętać, że nie zostanie ona domyślnie włączona, tak jak ma to miejsce na Androidzie 11. Po zainstalowaniu aktualizacji (dystrybuowanej przez Usługi Google Play) konieczne będzie własnoręczne uruchomienie funkcji.