Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240

test Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240, recenzja Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240, opinia Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240

Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240 to AiO przeznaczone dla dużych procesorów. Czy rzeczywiście dobrze radzi sobie z wydajnymi konstrukcjami?

Akcesoria Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240

Wraz z chłodzeniem otryzmujemy instrukcję, zestaw montażowy, przejściówkę 2x 4pin -> 1x 4 pin, kontroler ze złączem 3 pin, adapter 5V ARGB oraz tubkę pasty. Pompkę wraz z podświetleniem możecie więc podłączyć bezpośrednio do złącza SATA od zasilacza. Tym drugim możecie też sterować poprzez płytę główną albo wspomniany kontroler. Plusem jest też dołączona tubka pasty. Sam montaż jest dosyć prosty, a instrukcja dobrze go wyjaśnia. Gwarancja wynosi 2 lata.

Specyfikacja Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240

AiO wygląda znakomicie. Podświetlane wentylatory wraz z blokopompką zdecydowanie mogą się podobać. Po bokach blokopompki są też okna, przez które widać ciecz, co również znakomicie wygląda. Moim zdaniem taka konstrukcja bardzo fajnie zaprezentuje się w obudowie z oknem. Jakość wykonania całości jest znakomita, jak zwykle u Alphacoola.

Chłodnica ma wymiary 279 x 124 x 30 mm i została wykonana z miedzi. Ma dwa gwinty G1/4″ i miejsca na łącznie 4 wentylatory 120 mm. Wychodzą z niej dwa węże o długości 400 mm. Alphacool kontynuuje swoją tradycję i jeden z nich ma szybkozłączkę, która pozwala na łatwe rozszerzenie zestawu o kolejny blok czy chłodnicę. Węże łączą się z blokopompką od góry, ale są naprawdę elastyczne, więc tutaj żadnych problemów z ich ułożeniem nie przewiduję.

Sama blokopompka ma wymiary 64 x 79 x 54,3 mm. Podstawka wykonana jest z niklowanej miedzi i jest ona bardzo duża. Bez problemów więc obejmie np. Threadrippera, ale ma to swoje konsekwencje – AiO nie nadaje się na mniejsze procesory Intela, czyli nie ma dołączonego montażu pod LGA1200. Jest za to pod AM4, co wykorzystałem w testach. Pompka to model DC-LT2 o maksymalnej prędkości 2600 RPM. MTBF jest równe 50000h, a przepływ 75 l/h. Całość musi też zostać zamontowana w jednej słusznej orientacji. Z blokompompki wychodzą dwa kable – 3 pin oraz 3 pin ARGB. Warto też zwrócić uwagę na otwór, przez który możecie uzupełnić poziom cieczy w układzie.

Czytaj też: Test chłodzenia Gelid Glacier RGB

W zestawie znajdują się dwa wentylatory Rise Aurora 120 mm o maksymalnej prędkości 2500 RPM. Może być więc naprawdę głośno. Na maksymalnych obrotach przepływ powietrza wynosi 118,9 m^3/h, a ciśnienie 3,17 mmH2O. Producent podaje też maksymalną głośność wentylatora jako 31,5 dBA. Ze śmigieł wychodzą po dwa złącza – 4 pin PWM oraz 3 pin ARGB. Co ciekawe złącza ARGB nie pasują do płyt głównych, ale w zestawie jest odpowiednia przejściówka.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 9 5950X
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
ASRock X570 PG Velocita
Pamięć RAM
Team Group T-Force Vulcan Z 2x 8 GB 3000 MHz CL16
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240

Testy przeprowadziłem przy taktowaniu 3,9 GHz i napięci 1,04 V, czyli wartościach podobnych do tych, które notuje procesor przy domyślnych ustawieniach płyty głównej.

Chłodzenie nie ma problemów z procesorem nawet na 800 RPM. Temperatury są bardzo dobre i nie ma żadnych obaw o przegrzewanie się konstrukcji. Jednakże zgodnie z oczekiwaniami na maksymalnych obrotach chłodzenie jest bardzo głośne. Jest ono również głośne na 1800 RPM i dopiero na 1200 RPM można w miarę komfortowo pracować. Natomiast na 800 RPM jest prawie idealna cisza.

Czytaj też: Test chłodzenia Fractal Design Lumen S24 RGB

Podsumowanie testu Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240

Alphacool Eisbaer Pro Aurora 240 kosztuje ok. 760 zł. AiO świetnie wygląda oraz oferuje naprawdę sporą podstawkę, przez co znakomicie sprawdzi się z większymi procesorami. Bez problemów też dołączycie do niego kolejne bloki czy uzupełnicie poziom cieczy w układzie.

Chłodzenie bez problemów poradziło sobie z Ryzenem 9 5950X, aczkolwiek już na 1800 RPM jest ono głośne. Na maksymalnych obrotach jest wybitnie głośne i tutaj nie ma mowy o komfortowej pracy. Natomist na 1200 RPM jest już całkiem przystępnie.

AiO będzie więc bardzo dobrym wyborem pod większe procesory. Jeśli więc macie np. Threadrippera czy nawet Ryzena to zdecydowanie warto rozważyć jego zakup – powinniście być w pełni zadowoleni.

Za dostarczenie procesora AMD Ryzen 9 5950X dziękuję sklepowi X-Kom.