„Piekielna studnia” zdobyta. Ludzie weszli tam, gdzie miała się znajdować brama do zaświatów

Na terenie Jemenu znajduje się tzw. piekielna studnia, będąca obiektem wierzeń i przesądów. Na jej dnie miała się rzekomo znajdować brama do zaświatów, choć śmiałkowie, którzy tam dotarli, są innego zdania.

Na miejsce udał się bowiem 10-osobowy zespół eksploratorów, którzy postanowili zbadać otwór o średnicy wynoszącej około 30 metrów. Odległość od powierzchni do dna tego zbiornika wynosi 112 metrów, a jak do tej pory nie dostarczono dowodów, by komukolwiek wcześniej udało się pokonać całą tę trasę.

Czytaj też: W argentyńskiej jaskini znaleziono szczątki gigantycznego nietoperza. Może pochodzić sprzed 100 tysięcy lat

Reklama

Za zmianę tego stanu rzeczy zabrali się członkowie OCET (Omani Caves Exploration Team). Ośmioro członków grupy skierowało się w stronę dna studni, podczas gdy pozostała dwójka pozostała na powierzchni, nadzorując sytuację.

Piekielna studnia ma ponad 100 metrów głębokości

I choć nie wiadomo, kiedy dokładnie powstało zapadlisko, to szacuje się, że może ono liczyć kilka milionów lat. Na dnie nie znaleziono jednak bramy do zaświatów, lecz szczątki zwierząt, stalagmity, a nawet żywe węże i żaby. Historia studni wydaje się szczególnie interesująca, gdy weźmie się pod uwagę mity przekazywane przez lokalnych mieszkańców. Pojawiają się w nich między innymi wzmianki o dżinach oraz osobach wciągniętych do środka. Nieprzyjemne zapachy wydobywające się z otworu miały natomiast stanowić dowód na to, że jest on w istocie bramą do piekła.

Czytaj też: Najgłębsze miejsca na Ziemi – top 7

Piekielna studnia wydaje się jednak dość zwyczajna. Wewnątrz znajdują się kilkumetrowe stalagmity oraz perły jaskiniowe, czyli pizoidy powstające w zagłębieniach wypełnionych wodą. W ich tworzeniu najprawdopodobniej odegrały rolę niewielkie podziemne wodospady. Jeśli chodzi o nieprzyjemny zapach, o jakim wspominali lokalni mieszkańcy, to do jego powstawania najprawdopodobniej przyczyniają się rozkładające się pozostałości ptaków oraz innych zwierząt.