Reklama
aplikuj.pl

25. urodziny Plusa – 25 lat zmian i (r)ewolucji technologicznej

plus

25 lat minęło jak jeden dzień. Przez ten czas na świecie zmieniło się dosłownie wszystko. Dzieci dorosły, ludzie wzbogacili się, a Internet rozrósł do rozmiarów, w których nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Zmiany, których doświadczyliśmy mają jeden wspólny mianownik: jesteśmy online w każdej chwili i niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Mija 25 lat Plusa w Polsce – co czeka nas w przyszłości?

Kiedy zastanawiamy się nad zmianami, do jakich doszło w ciągu ostatnich 25 lat, pierwszym, co przychodzi na myśl, to rewolucja technologiczna. Narodził się Internet, a wraz z nim zmieniły się relacje międzyludzkie i sposób pozyskiwania źródeł informacji. Zatarły się nie tylko różnice kulturowe, ale i językowe. Gdy Polska została podłączona online, otworzyły się zupełnie nowe możliwości. Plus był nie tylko biernym obserwatorem, ale firmą, która aktywnie współuczestniczyła w tych wydarzeniach.

Początki Internetu w Polsce

Trzeba wiedzieć, że pierwsze internetowe łącze analogowe zostało uruchomione 26 września 1990 r., ale to Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie otrzymał 19 listopada 1990 r. pierwszy adres IP, nadany przez Ministerstwo Obrony USA. Dzień później, z CERN dotarł pierwszy e-mail do Polski, który odebrano przy pomocy komputera microVax II.

Pierwsze komputery ze stałym dostępem do Internetu znajdowały się na Uniwersytecie Warszawskim, Instytucie Fizyki Jądrowej oraz Obserwatorium Astronomicznym – podłączono je 20 grudnia 1991 roku. Tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską, a pierwszą firmą podłączoną do Internetu w Polsce był ATM.

Potrzeba było kolejnych trzech lat, by powstała strona internetowa rządu (1994), a Internet stał się dostępny dla każdego obywatela. Pierwszym portal internetowy pojawił się w 1995 r. i była to Wirtualna Polska. W 1996 r. pojawiły się modemy telefoniczne, dzięki którym Telekomunikacja Polska zaoferowała anonimowy dostęp do Internetu. Media początkowo były sceptyczne, uważając Internet za narzędzie nieprofesjonalne i zbyt kosztowne.

Wraz z początkiem domowego Internetu, 1 października 1996 roku wystartowała sieć komórkowa Plus GSM. Początkowo oferując tylko połączenia głosowe. Na wysłanie pierwszego SMS-a czekaliśmy do 1998 roku, a na pierwszy Internet, w formie WAP, do roku 1999.

W 2020 r. dostęp do Internetu miało już 90,4% gospodarstw domowych w Polsce, a większość szerokopasmowy. Z kolei jak podają operatorzy, w zasięgu Internetu mobilnego znajduje się obecnie 99% Polaków. Droga, którą przeszedł Internet w naszym kraju jest wręcz nieprawdopodobna.

Człowiek zależny od Internetu

Internet zmienił życie nas wszystkich. Twitter zastąpił nam plotki z sąsiadami. Zamiast spotykać się w osiedlowym barze, tweetujemy. Zamiast wyrazić swój sprzeciw na dany temat, tweetujemy. Kultura Twittera i konieczność skondensowania wypowiedzi do 144 znaków wymusiły na świecie nowy sposób komunikacji. Brak tu miejsca na rozbudowaną rozmowę czy rzetelną dyskusję – liczy się komunikat, a najlepiej wypełniony hasztagami i oznaczeniami innych użytkowników Twittera, poszerzających nasze zasięgi.

Na media społecznościowe w telefonie komórkowym musieliśmy długo czekać. Choć pierwsze zalążki mieliśmy w 2002 roku. Wtedy zadebiutował nowy rodzaj transmisji danych. EDGE zastąpił GPRS i był w Polsce drugą generacją pakietowej transmisji danych. Prędkość do 296 kb/s pozwalała na korzystanie w telefonie nie tylko ze skrzynki mailowej, ale również komunikatora Gadu-Gadu. Czy możemy go uznać jako polskiego protoplastę Twittera?

Współczesnym oknem na świat jest z kolei Instagram. Niektórzy używają go do „podglądania” życia sławnych osób, inni wolą wirtualnie zwiedzać miejsca, do których nigdy nie pojadą. A przecież wszystko skupia się wokół ładnej fotki, najlepiej w niecodziennym miejscu i z ładną dziewczyną na pierwszym planie. Liczba lajków jest kluczowa, ale ważniejsze chyba grono followersów, bo przecież to esencja Instagrama. Jeżeli komuś mało, może zawsze zrobić krok do przodu na Snapchata, gdzie wysyłane fotki znikają po chwili od ich zobaczenia (coś jak słynne „this message will self-destruct in five seconds” znane z „Mission: Impossible”).

Twitter, Instagram i Snapchat to serwisy popularne, no ale jeżeli „nie ma cię na fejsie, to nie istniejesz”. Mimo iż to ogromne uproszczenie, to Facebook stał się współczesną książką adresową, ale i wizytówką, od której zależy nasza internetowa egzystencja. To tutaj można kontaktować się z innymi ludźmi (z całego świata), sprzedawać niepotrzebne graty, a nawet nawiązywać romanse (mój przyjaciel tak znalazł dziewczynę i na 2023 rok planuje ślub). Na popularnym „fejsie” można znaleźć praktycznie każdy segment rynku, więc firmy wykorzystują go jako użyteczną formę komunikacji.

To tylko wierzchołek góry lodowej, bo przecież jest jeszcze YouTube, który jest prawdziwą skarbnicą rzeczy wszelakich, Spotify, który zmienił sposób, w jaki słuchamy muzyki, a także serwisy streamingowe, takie jak Polsat Box Go, dzięki którym nie musimy ruszać się do kina. Wszystko to sprowadza się do jednego: Homo sapiens A.D. 2021 to istota społeczna i mocno uzależniona od przebywania online. Bez social mediów nie ma dzisiaj praktycznie żadnej rozbudowanej komunikacji. 25 lat temu o takim świecie nie mogliśmy nawet marzyć.

Operator też miał swój wkład w coś, co możemy nazwać odpowiednikiem serwisu streamingu muzyki. Była nim Muzodajnia. Usługa, która w 2008 roku pozwalała na bezpłatne pobieranie plików MP3. Tak jak dzisiaj Tidal. Było to możliwe dzięki uruchomieniu przez Plusa w 2007 roku transmisji danych w technologii HSDPA. Prędkość do 7,2 Mb/s była wystarczająca do tego, aby w przyzwoitym czasie zapełnić niewielkie pamięci ówczesnych urządzeń mobilnych.

Plus cały czas ewoluuje

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Świadkiem wszystkich zmian technologicznych, które zachodziły w naszym kraju przez ubiegłe 25 lat, była sieć telefonii komórkowej Plus. Teraz liczy się nie tylko ogólna dostępność do sieci, ale także jej szybkość. Plus rozwija sieć 5G, która z dnia na dzień jest dostępna dla coraz większej grupy Polaków. Teraz to już ponad 15 mln mieszkańców naszego kraju z niemal 500 miejscowości (ponad 2200 stacji bazowych). Plus cały czas rozwija zasięg 5G, tak, by w jak najkrótszym czasie jak najwięcej osób mogło korzystać z udogodnień, które zapewnia najlepszy w Polsce Internet mobilny 5G.

Plus rozwija możliwości najszybszego 5G w Polsce w oparciu o dostępne zasoby i technologie. W Piotrkowie Trybunalskim sieć 5G Plusa w technologii 2600 MHz TDD została dodatkowo poszerzona o częstotliwości 1800 MHz i 2100 MHz, dzięki czemu, w trakcie kilku pomiarów w optymalnych warunkach radiowych, została przekroczona szybkość 1 Gb/s w sieci komercyjnej. To krajowy rekord. Operator oferuje już kilkadziesiąt smartfonów i routerów, obsługujących sieć 5G w technologii 2600 MHz TDD.

Jesień to czas nowej kampanii prezentującej transformację kluczowych marek Grupy Polsat Plus – Plusa, Polsatu i Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat). Transformacja ta to swoiste podsumowanie transformacji technologicznej, która zaszła w naszym kraju na przestrzeni ubiegłych 25 lat – dobrze podsumowuje ją hasło: „Wybierz swoje wszystko”. Bez szklanej kuli trudno wywnioskować, jaki będzie świat za następne 25 lat, ale można być pewnym, że jeszcze bardziej online. Rewolucja technologiczna trwa, a 5G to jej najnowsza manifestacja.

Tekst powstał przy współpracy z siecią Plus