Reklama
aplikuj.pl

Jak wyglądali starożytni Egipcjanie? Rekonstrukcja ich twarzy dostarcza odpowiedzi

Zgłębianie wiedzy na temat naszych odległych przodków jest zdecydowanie przyjemniejsze, kiedy mamy świadomość, jak wyglądali. Tak właśnie jest w przypadku trzech mumii wywodzących się ze starożytnego Egiptu.

Wykorzystując DNA zebrane ze szczątków pochodzących sprzed tysięcy lat, naukowcy byli w stanie zrekonstruować twarze mężczyzn w wieku około 25 lat. Znaleziska dokonano na terenie miasta Abusir el-Meleq, a szczątki zostały pochowane między 1380 r. p.n.e. a 425 rokiem. Sekwencjonowanie materiału genetycznego przeprowadzono natomiast w 2017 roku.

Czytaj też: Ciężarna mumia w Egipcie. Polscy naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia

Mając do dyspozycji tego typu dane, przedstawiciele Parabon NanoLabs stworzyli trójwymiarowe modele 3D facjat. Kluczowa okazała się w tym przypadku technika określana mianem kryminalistycznego fenotypowania DNA. Polega ona na wykorzystywanie analiz genetycznych do przewidywania kształtu rysów twarzy, a także innych elementów wyglądu.

Starożytni Egipcjanie byli stosunkowo blisko związani z mieszkańcami Bliskiego Wschodu bądź okolic Morza Śródziemnego

W tym przypadku kryminalistyczne fenotypowanie DNA umożliwiło ustalenie rodowodu pochowanych, koloru ich skóry oraz rysów twarzy. Co wiemy na ich temat? Mężczyźni mieli jasnobrązową skórę, ciemne oczy i włosy. Najprawdopodobniej pochodzili z rejonu Morza Śródziemnego lub Bliskiego Wschodu – wygląda bowiem na to, że było im bliżej do mieszkańców tych regionów aniżeli do współczesnych Egipcjan.

Czytaj też: Lucy ma zrekonstruowaną twarz. Jak wyglądał nasz przodek sprzed 3 mln lat?

Co ciekawe naukowcy nie potrzebują całego genomu, aby odtworzyć fizyczny obraz danej osoby. Skupiają się jednak na konkretnych miejscach w genomie, poszukując oznak zjawiska znanego jako polimorfizm pojedynczego nukleotydu. To właśnie ono odpowiada za różnice w wyglądzie pomiędzy poszczególnymi ludźmi. Kiedy ilość materiału genetycznego jest niewystarczająca, naukowcy muszą korzystać z próbek pochodzących od innych okolicznych szczątków. Końcowy efekt prac badaczy możecie zobaczyć powyżej.