Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy wiedzą, dlaczego na Marsie brakuje wody

czerwona planet

W przypadku Marsa rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Wyniki badań opublikowanych na łamach PNAS sugerują bowiem, że Czerwona Planeta jest zbyt mała, by utrzymać wodę w ilościach potrzebnych do utrzymania tam życia.

Za tego typu rewelacjami stoją naukowcy z Washington University w St. Louis, którzy twierdzą, że Mars już od początku swojego istnienia stał na straconej pozycji jeśli chodzi o tworzenie warunków umożliwiających ewolucję życia. Kun Wang oraz członkowie zespołu badawczego wykorzystali stabilne izotopy potasu, aby oszacować rozmieszczenie i obfitość lotnych pierwiastków w obrębie różnych ciał niebieskich.

Czytaj też: Marsjańskie budowle okupione krwią astronautów, czyli AstroCrete

Badacze wybrali potas, który już wcześniej był obiektem badań, choć na innych zasadach: wtedy kluczowy miał być stosunek potasu do toru. W ten sposób naukowcy określali stężenia lotnych substancji, które dawniej występowały na Czerwonej Planecie. W tym przypadku wzięli pod lupę izotopy potasu wchodzące w skład 20 marsjańskich meteorytów.

Mars jest najprawdopodobniej zbyt mały, aby utrzymać duże ilości wody

W oparciu o tego typu dane zespół Wanga doszedł do ważnego wniosku: Mars stracił więcej potasu i innych lotnych substancji niż Ziemia w czasie powstawania obu planet. Jednocześnie udało mu się zachować więcej tych lotnych substancji niż Księżyc i asteroida Westa, które mają mniej imponujące rozmiary od Czerwonej Planety. W związku z tym naukowcy zaproponowali prostą korelację: im mniejsze ciało niebieskie, tym trudniej zachować mu wodę.

Czytaj też: Gdzie ukryć się przed marsjańskim promieniowaniem? Naukowcy znaleźli obiecujące schronienie

I choć wielkość oraz masa planet były od dawna brane pod uwagę w kontekście poszukiwania obiektów nadających się do zamieszkania, to w tym przypadku mamy konkretne dowody na problemy wynikające z „niewłaściwych” parametrów. Jak przyznaje Wang, określenie rozmiarów egzoplanet jest łatwe, dlatego powinno stanowić jeden z podstawowych elementów odsiewania obiektów umożliwiających ewoluowanie tam życia.