Reklama
aplikuj.pl

Szczątki tego dinozaura zawierają cząsteczki organiczne. Czy uda się wyodrębnić z nich DNA?

W szczątkach dinozaura sprzed 125 milionów lat zachowały się cząsteczki organiczne, co jest rekordowo starym przykładem takiego zjawiska. Gdyby udało się wydobyć z nich DNA, paleontolodzy zyskaliby niepowtarzalną okazję do lepszego poznania genetyki tych zwierząt.

Niestety, musimy ostudzić zapał wszelkiej maści fanów Parku Jurajskiego. DNA stosunkowo szybko staje się niezdatne do sekwencjonowania, o czym może świadczyć fakt, że najstarsze poddane temu procesowi próbki pochodzą od mamuta sprzed ok. 1,2 mln lat. W tym przypadku szczątki są natomiast ponad stukrotnie starsze.

Czytaj też: Z zabójcy w mrówkojada. Jak te dinozaury doświadczyły nietypowych zmian?

Odkrycie pochodzi z okresu kredy i zostało dokonane na terenie prowincji Liaoning w Chinach. W przeszłości obszar ten był pokryty niewielkich rozmiarów jeziorami stanowiącymi idealne miejsca do żerowania dinozaurów. Problem polegał na tym, że region ten był również wysoce aktywny wulkanicznie. Ofiarą takiego stanu rzeczy padł Kaudipteryks, teropod osiągający około metra wysokości i od 5 do 10 kilogramów wagi.

Dinozaur zwany Kaudipteryksem zamieszkiwał Ziemię około 125 mln lat temu

Publikacja w tej sprawie jest dostępna na łamach Communications Biology i opisuje dokonania Li Zhihenga oraz jego współpracowników z chińskiego IVPP. Okazuje się, iż paleontolodzy poddali analizom chrząstkę pobraną z prawej kości udowej zwierzęta. W ten sposób doszli do wniosku, że komórki zachowały się w zaskakująco dobrym stanie, stwarzając szanse na przeprowadzenie sekwencjonowania zachowanego w nich DNA.

Czytaj też: Mamut włochaty był prawdziwym maratończykiem. Mógł okrążyć Ziemię dwa razy

Naukowcy zauważyli między innymi biomolekuły znajdujące się w nienaruszonym stanie oraz nici chromatyny, która składa się z DNA i niewielkich ilości RNA. Alida Bailleul nie wyklucza możliwości wykonania sekwencjonowania materiału genetycznego, choć oczywistym jest, że do tego typu rewelacji należy podchodzić z dystansem. Z drugiej strony, to, co jeszcze do niedawna wydawało się kompletnie nieosiągalne, teraz stwarza cień szansy na realizację.