Reklama
aplikuj.pl

Nowy raport wskazuje największych trucicieli w Europie. Zanieczyszczenie powietrza kosztuje biliony złotych

emisja CO2, zanieczyszczenie powietrza, Uber a emisja, emisja z samochodów

Europejska Agencja Środowiska sporządziła raport, z którego wynika, że problemy zdrowotne i środowiskowe wynikające z zanieczyszczenia środowiska na Starym Kontynencie prowadzą do wydatków opiewających na setki miliardów dolarów.

Roczne koszty mogą wynosić nawet 500 miliardów dolarów, czyli 2 biliony złotych. Aby ukazać skalę problemu, autorzy raportu zwrócili uwagę na fakt, że taka kwota stanowi od 2 do 3 procent łącznego PKB całej Unii Europejskiej i przekracza tę wartość w przypadku niektórych państw członkowskich wspólnoty.

Czytaj też: Wnętrze Ziemi pochłania dwutlenek węgla skuteczniej niż sądzono. Wiemy, jak przebiega to zjawisko

zakłady odpowiadające za 50% zanieczyszczenia powietrza

Co ciekawe, analizami objęto ponad 11 000 zakładów zgłaszających emisje zanieczyszczeń. Niestety, za połowę kosztów, o których mowa, odpowiada 211 takich zakładów. Znajdują się one między innymi w Polsce – wśród innych kluczowych „trucicieli” wymienia się też Niemcy, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Włochy.

Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do kosztów wynoszących nawet 2 biliony złotych rocznie

Jeśli chodzi o konkretne źródła zanieczyszczeń, to 24 z 30 przedstawicieli „TOPu” to elektrownie cieplne. 15 z nich znajduje się w Europie Zachodniej, z czego 7 – w Niemczech. Szczególnie zatrważający wydaje się fakt, że naszemu krajowi przypadło miano posiadacza najbardziej zanieczyszczającego zakładu na całym kontynencie.

Czytaj też: Masz mniej niż 40 lat? Doświadczysz klimatycznej katastrofy

spadki emisji na terenie UE są zauważalne, ale wciąż zbyt niewielkie

I choć kraje Europy, w szczególności państwa członkowskie Unii Europejskiej, starają się ograniczać emisje gazów cieplarnianych, tworzyw sztucznych oraz innych szkodliwych substancji, to koszty zdrowotne, społeczne i środowiskowe nadal są wysokie. Wymienia się wśród nich czynniki takie jak choroby przewlekłe i przedwczesne zgony, pogorszenie stanu ekosystemów, siedlisk i upraw.