Reklama
aplikuj.pl

Facebook wstrzymuje Instagram Kids. Aplikacja w ogniu krytyki

instagram kids, zaprzestano badań nad Instagramem, badań nad Instagramem

Instagram Kids miał być bezpieczną aplikacją dla dzieci w wieku 10-12 lat, które dzięki dodatkowym funkcjom kontroli rodzicielskiej, mogłyby unikać zagrożeń czyhających w normalnej wersji serwisu. Dlaczego więc teraz rodzice i obrońcy prywatności dzieci bojkotują aplikację?

Zwykły Instagram kierowany jest do osób powyżej 13 roku życia, dlatego też Facebook zdecydował się stworzyć Instagram Kids, by dzieci w wieku 10-12 lat mogły bezpiecznie z niego korzystać. W teorii, dzięki takiemu rozwiązaniu, jak i funkcjom pozwalającym na rodzicielski monitoring, aplikacja miała być przyjazna dla dzieci. Okazało się jednak, że Instagram, czy to w wersji Kids, czy normalnej, wcale bezpieczny i przyjazny dla młodzieży nie jest.

Czytaj też: Chiny robią kolejny krok w ograniczaniu dostępu dzieci do gier

Pojawiły się bowiem wyniki badań Facebooka, które dotyczyły wpływu Instagrama na zdrowie psychiczne nastolatków. Raczej nikogo nie zdziwi fakt, że wpływ jest raczej negatywny. Nie od dziś wiadomo, że zdjęcia publikowane w serwisie pokazują najczęściej nierealny, wyidealizowany obraz świata i danych ludzi. Z badania dowiadujemy się m.in., że 32% ankietowanych nastolatek, po wejściu na Instagrama, czuje się jeszcze gorzej ze swoim ciałem. Konkluzja jest jasna – nastolatkowie z obniżoną samooceną i niskim poczuciem satysfakcji z życia, częściej twierdzą, że Instagram tylko pogarsza ich stan.

zaprzestano badań nad Instagramem, badań nad Instagramem

Instagram Kids zawieszony, bo Facebook nie zgadza się ze swoimi badaniami

Wall Street Journal (jeśli nie macie subskrypcji, dokument możecie przeczytać też w serwisie The Verge) dotarł do pełnych wyników wspomnianych wyżej twierdząc, że firma była świadoma problemów, ale je lekceważyła. To właśnie dzięki ich publikacji, można w całości zapoznać się ze zgubnym wpływem Instagrama na młode pokolenie. Facebook zalała fala krytyki, zarówno ze strony rodziców jak i osób, zajmujących się zdrowiem dzieci. I trudno się temu dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę odpowiedź, jaką na tę krytykę wystosowano:

Musimy uwierzyć, że rodzice woleliby, aby ich dzieci korzystały z odpowiedniej dla wieku wersji Instagrama. Jednak nie jesteśmy tutaj po to, aby bagatelizować ich obawy, musimy to naprawić. […] Wierzymy, że budowanie Instagram Kids jest słuszne, ale wstrzymujemy prace.

Czytaj też:

Dlatego właśnie Instagram Kids został zawieszony. Aplikacja zapewne powróci, jednak teraz trwają intensywne konsultacje z rodzicami, ekspertami oraz organami regulacyjnymi. Facebook chce przy tym pokazać, że pomimo wyników badań, ten projekt jest tym, czego nastolatkom w dzisiejszych czasach potrzeba.