Reklama
aplikuj.pl

Miasto Majów posiada nieznane struktury. Ukrywały się przed wzrokiem archeologów przez dziesiątki lat

Badania opisane na łamach Antiquity, przeprowadzone przez Stephena Houstona i jego współpracowników, sugerują, że w obrębie starożytnego miasta Majów znajdowały się ukryte pod ziemią zabudowania.

Tak jak to miało miejsce wielokrotnie w ostatnich latach, kluczowa w dokonanych odkryciach okazała się technologia LiDAR. To właśnie ona umożliwiła odkrycie podziemnych struktur w pobliżu miasta Tikal, które znajduje się na terenie dzisiejszej Gwatemali. Stanowiło ono ważny ośrodek cywilizacji Majów, szczególnie w latach 200-900, kiedy to na jego terenie mieszkało niemal 100 tysięcy ludzi.

Czytaj też: Skąd się wzięły konopie? Archeolodzy twierdzą, że udomowiono je w epoce kamienia

Podziemne struktury przez długi czas były uznawane za naturalne formacje. W istocie okazały się jednak zabudowaniami w formie cytadeli. Szczególnie interesujący wydaje się fakt, że budowle przypominały kształtem zabudowania z Teotihuacan. Miejsce to było o tyle niesamowite, iż do dziś nie wiadomo, kto je stworzył. Zarówno Aztekowie jak i Totonakowie przypisywali sobie (a raczej swoim przodkom) zbudowanie Teotihuacan

Tikal to miasto Majów znajdujące się na terytorium dzisiejszej Gwatemali

Jakby tego było mało, pomimo dystansu dzielącego Tikal i Teotihuacan, który wynosił około 1000 kilometrów, to podobieństwo zabudowań może świadczyć o kontaktach między mieszkańcami obu miast. Co ciekawe, Tikal było objęte badaniami archeologów już w latach 50. ubiegłego wieku. Mimo wysiłków naukowców (oraz sporej ilości zebranych informacji) przez tak długi czas spora część miasta ukrywała się przed wzrokiem naukowców.

Czytaj też: Jak Majowie uzdatniali wodę?

Teotihuacan, jako znacznie większe miasto, mogło traktować Tikal jako swoją ambasadę bądź placówkę wojskową. W tej swego rodzaju „miniaturowej” replice mogli mieszkać albo mieszkańcy Teotihuacan, albo podległe im osoby. Świadczy o tym między innymi charakterystyczne ustawienie budynków, wynoszące 15,5 stopnia ze wschodu w kierunku północnym. Poza tym, na miejscu znaleziono grób, w którym najprawdopodobniej spoczywał wojownik będący przedstawicielem większego z miast. I choć w pewnym momencie Tikal zostało podbite przez Teotihuacan, to nie wiadomo, jakie relacje łączyły oba miasta wcześniej.