Reklama
aplikuj.pl

Ta inteligentna maseczka zapewni swobodę i skuteczność, kiedy będzie taka potrzeba

inteligentna maseczka

Maseczki towarzyszą nam od prawie dwóch lat. Związane z nimi trudności z oddychaniem i rozmową będą dręczyć nas jeszcze długo, ale naukowcy ciągle pracują nad udoskonalaniem maseczek, czego najnowszy przejaw dotyczy odkrycia z Seoul National University, które doczekało się ujawnienia w ACS Nano.

Powstała inteligentna maseczka reagująca na otoczenie

Zaprojektowana przez zespół koreańskich naukowców, prototypowa maseczka, ​​zawiera dwie porowate membrany filtrujące z elektroprzędzonych nanowłókien elastomerowych. Jedna znajduje się po lewej, a druga z prawej strony twarzy użytkownika. Obie z kolei są otoczone i połączone z pneumatycznym mechanizmem rozciągającym w kształcie pierścienia, który podłączono do lekkiego przenośnego urządzenia, zawierającego czujnik powietrza, pompę powietrza i mikrokontroler. Te jest połączony bezpośrednio ze sztuczną inteligencją w chmurze.

Czytaj też: Pakowanie zamówień w X-Kom weszło na nowy poziom. Kupując w sklepie, dbasz o środowisko

Gdy czujnik wykryje wysokie stężenie szkodliwych cząstek w powietrzu, a także stosunkowo normalne tempo oddychania użytkownika, uruchomi pompę powietrza. To powoduje, że pierścień nadmuchuje się i staje się grubszy, co pozwala połączonej membranie pozostać w stanie rozluźnionym. W rezultacie pory membrany pozostają najmniejsze, oferując najwyższy stopień filtracji.

Czytaj też: Test Baesus Super Energy Pro Car Jump Starter. Tym powerbankiem odpalicie samochód

Po wykryciu czystego powietrza i szybszego oddechu całość wraca do normy, zmniejszając poziom filtracji o jedynie 6%, ale znacząco ułatwiając oddychanie. Obecnie plany wymagają uczynienia tej technologii lżejszą i mniej masywną, co może wiązać się z wyeliminowaniem pompy i przejściem na niepneumatyczny mechanizm rozciągający.