Reklama
aplikuj.pl

Nadchodzi recykling piasku. Jaki cel przyświeca naukowcom?

Utrata terenów przybrzeżnych jest rosnącym problemem, dlatego naukowcy próbują znaleźć sposoby na walkę z erozją. Przedstawiciele Tulane University chcą w tym celu przetwarzać szkło, by ponownie przywrócić je do formy piasku.

Na czele zespołu badawczego stanęła Julie Albert, a w realizacji projektu biorą udział nie tylko specjaliści w dziedzinie, ale również lokalne społeczności rdzennych Amerykanów. Poza tym, ma to być okazja do prowadzenia zajęć na rzecz uczniów i studentów, którzy zdobędą wiedzę nie tylko na temat zjawiska erozji wybrzeży, ale również powiązań pomiędzy ekonomią, nowymi technologiami i ochroną środowiska.

Czytaj też: Ten zielony piasek ma pomóc w walce z globalnym ociepleniem

Albert i jej współpracownicy otrzymali grant w wysokości 700 000 dolarów z programu zwanego Convergence Accelerator Program. Fundusze te mają posłużyć między innymi do finansowania kooperacji z nowoorleańskim centrum recyklingu szkła Glass Half Full. Celem naukowców ma być recykling szkła znajdującego się na wysypiskach, tak, aby przekształcić je w piasek szklarski. Ten będzie następnie umieszczany w obrębie terenów nabrzeżnych, wzmacniając ich ochronę przed erozją.

Recykling piasku ma być kluczowy w kontekście ochrony wybrzeży przed erozją

Ludzie polegają na zasobach przybrzeżnych w zakresie produkcji żywności, dostępu do wody i energii. Jednak wydobycie tych zasobów naturalnych w ciągu ostatniego stulecia doprowadziło do zanieczyszczenia i utraty obszarów przybrzeżnych. Ochrona i odbudowa tych środowisk, przy jednoczesnym dalszym wspieraniu lokalnych gospodarek, nigdy nie była bardziej potrzebna. W ramach nowego podejścia do gospodarki wodnej tworzone są również nowe produkty, które dostarczą przychodów na prowadzenie zakładów recyklingu szkła.

Julie Albert, Tulane University