Reklama
aplikuj.pl

Ziemia staje się coraz ciemniejsza. Naukowcy wskazują winowajcę

Spadek jasności naszej planety to jeden z najbardziej zaskakujących skutków zmian klimatu. O tym, że Ziemia staje się coraz ciemniejsza możemy przeczytać w artykule opublikowanym na łamach Geophysical Research Letters.

Podstawą badań w tej sprawie były dane zbierane przez Big Bear Solar Observatory. Dzięki nim naukowcy byli w stanie oszacować zmiany w jasności Ziemi od 1998 roku. Łącząc te dane z obserwacjami wykonanymi w ramach projektu CERES (Clouds and the Earth’s Radiant Energy) oraz związanymi z satelitami zarządzanymi przez NASA, autorzy badania doszli do zaskakujących wniosków.

Czytaj też: Ziemia ma cykl magnetyczny, który trwa około 200 milionów lat

Jako że stopień odbijania światła przez naszą planetę może powiedzieć wiele na temat klimatu, to szczególnie zatrważający wydaje się fakt, iż Ziemia staje się zauważalnie ciemniejsza. Jakby tego było mało, natężenie problemu rośnie i stał się on szczególnie poważny na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy.

Ziemia traci na jasności – spadek wyniósł ok. 0,5% na przestrzeni dwóch dekad

Chmury odbijają około połowy światła słonecznego, które dociera do Ziemi, dlatego zmiany w jasności najprawdopodobniej wynikają z procesów zachodzących właśnie w chmurach. I choć spadek rzędu 0,5% na przestrzeni dwóch dekad może się wydawać nieznaczący, to w skali globalnej taka sytuacja może generować poważne konsekwencje. W praktyce oznacza to spadek rzędu pół wata światła na metr kwadratowy. Warto mieć na uwadze, że za tego typu zmianami najprawdopodobniej nie stoi Słońce, które doświadcza zmian aktywności – te nie wydają się jednak wiązać z jasnością Ziemi.