Reklama
aplikuj.pl

World View zaoferuje loty do stratosfery. Wiemy, kiedy pierwsi turyści ruszą w podróż

Korzystając z balonów zdolnych do wzniesienia się na wysokość stratosfery, firma World View Enterprises zamierza oferować komercyjne loty, które miałyby trwać od sześciu do ośmiu godzin.

Pierwsi turyści mogliby skorzystać z tego typu usług już w 2024 roku. W planach jest dotarcie na wysokość wynoszącą około 30 tysięcy metrów, skąd pasażerowie będą w stanie zobaczyć efektowny widok naszej planety. I choć sam przelot potrwa nie więcej niż osiem godzin, to czas trwania całej wycieczki może wynieść nawet pięć dni.

Czytaj też: NASA ma plan na zbadanie Wenus. Pomóc mają zaawansowane balony

Naszą misją jest zapewnienie dostępu do przestrzeni kosmicznej dla wszystkich, co oznacza też wspieranie transformacji najbardziej ambitnych liderów na świecie, dzięki czemu będą mogli wykorzystać swoje doświadczenie w kosmosie do robienia pozytywnych zmian na Ziemi. To przełomowy czas dla turystyki kosmicznej i nie możemy się doczekać, aby dać większej liczbie osób możliwość doświadczenia tego na własnej skórze.

Rachel Lyons, Space for Humanity.

Każdy chętny do zajęcia miejsca w kapsule Explorer będzie musiał zapłacić za tę przyjemność 50 000 dolarów, czyli niemal 200 tysięcy złotych. Każda taka kapsuła ma mieścić maksymalnie 8 pasażerów, a podróż ma być na tyle spokojna, że nie powinna stanowić zagrożenia nawet dla starszych czy schorowanych osób. Co ciekawe, miejsca na pierwszy przelot zostały wykupione przez organizację Space For Humanity, która na własną rękę zamierza wybrać najodpowiedniejszych kandydatów.

Loty do stratosfery mają obywać się na pokładzie kapsuły Explorer

Pierwsze loty mają rozpoczynać się na terenie się na terenie Arizony, w pobliżu Wielkiego Kanionu. Dzięki temu turyści będą mogli odwiedzić lokalne atrakcje, takie jak rezerwaty Navajo i Hopi. Oferta World View Enterprises ma zostać rozszerzona o kilka kolejnych miejsc. Dzięki temu w najbliższych latach pojawi się możliwość startu z Australii, Kenii, Norwegii, Brazylii, Mongolii, Chin i Egiptu. Wszystkie te lokalizacje mają znajdować się w pobliżu słynnych miejsc, takich jak Wielka Rafa Koralowa, piramidy w Gizie czy Wielka Rafa Koralowa.

Czytaj też: Powstanie hotel na orbicie okołoziemskiej. Poznaliśmy datę uruchomienia

Kapsuła, w której znajdą się strato-turyści, będzie wyposażona w rozkładane fotele, dostęp do Internetu, kamery ukazujące Ziemię czy teleskopy umożliwiające obserwację gwiazd. Dwóch pracowników ma dodatkowo przebywać na pokładzie, pełniąc rolę obsługi i przewodnika. Na miejscu mają też być serwowane napoje i posiłki. Co ciekawe, o ile kapsuły Explorer mają być używane wielokrotnie, tak balony wykorzystywane do wzniesienia się na wysokość 30 000 metrów będą poddawane recyklingowi po każdym locie.