Reklama
aplikuj.pl

Ten dinozaur był dawniej drapieżnikiem szczytowym. Dziś nie wzbudzałby większego respektu

Na terenie dzisiejszej Walii ok. 200-215 milionów lat temu żył dinozaur należący do gatunku Pendraig milnerae. I choć był on ówczesnym drapieżnikiem szczytowym, to obecnie mógłby przestraszyć co najwyżej jamnika.

Drapieżnik ten miał bowiem około metra długości (i to wraz z ogonem). Poruszając się na dwóch nogach, był mięsożercą stanowiącym jednego z pierwszych ewolucyjnych przedstawicieli drapieżnych gadów. Nie miałby więc najmniejszych szans w starciu z żyjącymi znacznie później mięsożernymi dinozaurami, takimi jak na przykład ikoniczny T. rex.

Czytaj też: Szczątki tego dinozaura zawierają cząsteczki organiczne. Czy uda się wyodrębnić z nich DNA?

Co ciekawe, skamieniałości Pendraig milnerae znaleziono już dziesiątki lat temu, ale dopiero teraz udało się zidentyfikować ich właściciela. Na czele zespołu badawczego stanęła Susannah Maidment, ale przełom w paleontologicznym śledztwie nastąpił dzięki pomocy Angeli Milner z Natural History Museum w Londynie.

Dinozaur z gatunku Pendraig milnerae miał około metra długości

Milner, jako specjalistka od teropodów, pomogła w przeszłości zidentyfikować między innymi spinozaura z gatunku Baryonyx walkeri. Prowadziła też badania poświęcone anatomii mózgu Archaeopteryksa, najstarszego znanego nauce dinozaura o budowie upodabniającej go do współczesnych ptaków.

Czytaj też: Z zabójcy w mrówkojada. Jak te dinozaury doświadczyły nietypowych zmian?

Dokładne ustalenia na ten temat są dostępne na łamach Royal Society Open Science i sugerują, że choć zwierzęta sprzed 200 milionów lat były mniejsze niż obecnie, to nawet w ich otoczeniu Pendraig milnerae nie należał do gigantów. Być może pewną rolę odegrał w tym fakt, że opisywany teropod zamieszkiwał odizolowane wyspy – tego typu środowiska sprzyjają zmniejszaniu gabarytów zwierząt. Z drugiej strony, nie ma pewności, czy skamieniałości objęte analizami należały do dorosłych, w pełni rozwiniętych osobników.