Reklama
aplikuj.pl

Największa na świecie morska turbina wiatrowa zaczęła działać. Ile energii generuje?

Największa na świecie morska turbina wiatrowa, Haliade-X 14

W Rotterdamie w Holandii działa już największa na świecie morska turbina wiatrowa firmy GE Renewable Energy. To trzecia z rzędu wersja Haliade-X, która z miejsca stała się tą rekordową. Wcześniej (w 2019 roku) ta sama firma stworzyła 12-megawatową pierwszą wersję, którą ulepszyła rok później do modelu Haliade-X 13. Ten z kolei otrzymał certyfikat do zastosowań komercyjnych w styczniu tego roku.

W tym momencie Haliade-X 14, to największa na świecie morska turbina wiatrowa

Turbina wiatrowa Haliade-X 14 odznacza się mocą 14 MW i w rzeczywistości jest po prostu ulepszoną wersją tych wcześniejszych wariantów. Każda z łopat, wysokiej na 260 metrów, turbiny mierzy 107 metrów długości, a firma uważa, że jej ogólny potencjał w skali roku sięga generowania 74 GWh energii. Teraz GE Renewable Energy rozpoczęła proces przygotowania modelu 14 MW do certyfikacji.

Czytaj też: Największa na świecie pływająca elektrownia wiatrowa na morzu

Ta najwydajniejsza wersja Haliade-X zadebiutuje po raz pierwszy komercyjnie na morskiej farmie wiatrowej Dogger Bank C, około 130 km od północno-wschodniego wybrzeża Anglii, gdzie finalnie zostanie zainstalowanych 87 turbin. Ma to mieć miejsce do 2026 roku, po zakończeniu trzech faz i podbiciu mocy do łącznie 3,6 GW, dzięki którym będzie można zasilić około sześciu milionów domów czystą energią.

Czytaj też: Chińska elektrownia atomowa stanowi zagrożenie? Niepokojący raport Francuzów

Tytuł największej i najpotężniejszej morskiej turbiny z pewnością nie pozostanie na długo w rękach łopatach Haliade-X 14, jako że po „piętach” depcze jej już Vestas z modelem V236 o mocy 15 MW.