Reklama
aplikuj.pl

Znamy szczegóły płyty głównej Gigabyte Z690 dla Alder Lake-S Intela

test Gigabyte X570S Aero G, recenzja Gigabyte X570S Aero G, opinia Gigabyte X570S Aero G

Wedle nieoficjalnych informacji dotyczących premiery Alder Lake, mamy się jej spodziewać 4 lub 19 listopada. Pewności co do konkretnego dnia więc nie mamy, ale waga oraz liczba przecieków z ostatnich dni jasno wskazuje, że się do niej zbliżamy. Razem z procesorami Intel Core 12. generacji zadebiutują też pamięci DDR5 oraz platformy, wśród których jedna konkretna ujrzała właśnie światło dzienne. Mowa o Gigabyte Z690 dla Alder Lake-S Intela, której pudełko zdradziło nam najważniejsze szczegóły na jej temat.

Wygląda na to, że już teraz producenci płyt głównych zaczynają wysyłać swoje produkty do sklepów w ramach przygotowań do wprowadzenia procesorów Intela na rynek. Potwierdził to wyciek od HXL, dotyczący zdjęcia tylnej części pudełka płyty głównej Gigabyte Z690 Aorus Elite AX DDR4, który zapewnił nam mały przedsmak co do tego, co oferuje ta płyta główna.

Czytaj też: The Cyrcle Phone 2.0 to najdziwniejszy i najmniej potrzebny smartfon jaki widziałeś

Specyfikacja płyty głównej Gigabyte Z690 dla Alder Lake-S

Poniższe zdjęcie zdradza wiele szczegółów na temat nowego flagowego chipsetu i powiązanych z nimi platform Intela z górnej półki. Zacznijmy od tego, że dotyczy ono wspomnianej płyty Gigabyte Z690 Aorus Elite AX DDR4, która będzie dostępna w standardowym formacie ATX i zachowa kompatybilność z pamięciami DDR4, choć na rynek z czasem trafi wariant z myślą o DDR5.

Czytaj też: [Aktualizacja] Wszystko, co wiemy o Radeon RX 6600. Ta karta graficzna może być lekiem na drogie modele

Jako że w grę wchodzi płyta z górnej półki, bo oparta na flagowym chipsecie Intela Z690, to ma ona do zaoferowania tradycyjnie szereg ciekawych rozwiązań i dodatków. Obsługa PCIe 5.0 jest pewna, ale najwyraźniej dotyczy ona wyłącznie głównego slotu PCIe x16, podczas gdy pozostałe dwa gniazda rozszerzeń najpewniej działają w standardzie PCIe 4.0.

Kwestia współdzielności linii pozostaje nieznana, ale z pewnością Gigabyte wprowadzi jakieś ograniczenia w tej kwestii, jako że na tej płycie znajdą się aż cztery gniazda M.2 PCIe pod wielkim radiatorem. Nie brakuje też standardowych w tej klasie sześciu portów SATA III, obsługi Wi-Fi 6, dziewięciu portów USB typu A i jednego portu USB typu C. Wyjścia wideo obejmują z kolei jeden port HDMI i jedno wyjście DisplayPort, podczas gdy opcje audio sprowadzają się do dwóch złączy audio 3,5 mm i interfejsu S/PDIF.

Czytaj też: Intel odważnie o pokonaniu AMD. Ponoć czasy Ryzenów i EPYC się skończyły

Na sam koniec zostawiłem to, co najciekawsze, a więc sekcję zasilania. Gigabyte Z690 Aorus Elite AX DDR4 powinien świetnie radzić sobie z podkręcaniem procesorów Alder Lake-S, jako że na jego pokładzie znalazła się sekcja w konfiguracji 16+1+2 o stopniach natężenia rzędu 70A. Pierwsza grupa odpowiada za stabilizacje i dostarczanie napięcia V-Core, jedna faza jest przeznaczona dla VCCDT, a pozostałe dwie dla VCCAUX.