Reklama
aplikuj.pl

Pierwszy taki obiektyw na świecie. Canon ujawnił podwójny stereoskopowy obiektyw do dzieł VR

Pierwszy taki obiektyw na świecie, Canon podwójny stereoskopowy obiektyw

Unikalność kosztuje, a kiedy połączymy unikalność ze światem obiektywów, to cena wniesie się na zupełnie inne wyżyny. Przykładem tego jest kosztujący 1999 dolarów nowy podwójny stereoskopowy obiektyw z efektem rybiego oka firmy Canon, która wprowadzi go na rynek pod koniec grudnia bieżącego roku.

Wyjątkowy podwójny stereoskopowy obiektyw Canona

Podwójny obiektyw z efektem rybiego oka powstał specjalnie z myślą o pełnoklatkowym aparacie bezlusterkowym EOS R5, z którym jest w stanie nagrywać wideo VR w rozdzielczości 8K. Jest jednocześnie ponoć pierwszym obiektywem cyfrowym, który umożliwia przechwytywanie stereoskopowego wideo 3D w zakresie 180 stopni za pomocą jednej matrycy.

Czytaj też: Rewolucyjny obiektyw z MIT. To tak zwany meta-obiektyw

Obiektyw o dokładnej nazwie RF5,2 mm F2,8 L Dual Fisheye jest wyposażony w optykę serii L, która jest umieszczona w odległości 60 mm względem siebie, aby zapewnić naturalnie wyglądające obrazy 3D, które można oglądać ze stosownym zestawem VR (np. Oculus Quest 2). Dzięki temu obiektywowi jest możliwe nagrywanie obrazu, które następnie trafi do lewego i prawego oka. Zanim to jednak się stanie, musi trafić na matrycę aparatu R5 o rozdzielczości 45 MP i zostać przekuty na pojedynczy plik w rozdzielczości do 8K DCI 30 FPS lub 4K DCI 60 FPS.

Czytaj też: Obiektyw Google przekroczył próg 500 mln pobrań

Elektronicznie sterowane przysłony pozwalają temu wyjątkowemu obiektywowi z myślą o dziełach do VR działać tak, jak to ma miejsce z każdym innym obiektywem z mocowaniem RF. Oferuje zakres przysłony od f/2,8 do f/16 oraz powiększenie 0,3x.