Reklama
aplikuj.pl

Standard PCIe 6.0 prawie sfinalizowany. Aż osiem razy wydajniejszy od PCIe 3.0

Standard PCIe 6.0

Właśnie specyfikacja PCIe 6.0 osiągnęła status Final Draft, który formalnie oznacza zakończenie prac rozwojowych nad tym nowym standardem. To tym samym pewne, że układy system-on-chip dla PCIe 6.0 w wersji 0.9 będą zgodne z ostateczną wersją technologii 1.0. Innymi słowy, firmy, które posiadają już rozwiązania zgodne z wersją 0.9 PCIe 6.0, mogą już je oficjalnie sprzedawać, jako „PCIe 6.0 Ready”.

PCI-SIG ogłosiło, że standard PCIe 6.0 doczekał się wersji 9.0

Zgodnie z oczekiwaniami, standard PCIe 6.0 zwiększy szybkość transferu danych do 64 GT/s na pin, który w przypadku obecnie najpowszechniejszego standardu PCIe 3.0 wynosi ledwie 8 GT/s. Oczywiście wkradające się na rynek PCIe 4.0 i PCIe 5.0, które jest już za rogiem, dzięki procesorom Intel Alder Lake, posiadają odpowiednio okazalszy transfer, borzędu kolejno 16 i 32 GT/s.

Czytaj też: TSMC ma nowe rozwiązanie problemu niedoborów półprzewodników na rynku

Co poczynimy z prędkościami tego sortu i jak zostaną one zaimplementowane w płytach głównych, aby nie doprowadzać do interferencji między urządzeniami oraz magistralami? Odpowiedź na to pytanie przyniesie zapewne przyszłość, ale spokojnie – ten standard zachowa kompatybilność wsteczną z istniejącym sprzętem.

Czytaj też: Nie kupiłeś jeszcze GeForce RTX 3000? EVGA Ci w tym pomoże

Dzięki PCIe 6.0 interfejs x16, którego wykorzystujemy głównie do podpinania kart graficznych, umożliwiłby transfer danych do aż 128 GB/s w obu kierunkach. To więc ewidentnie poziom, który jest bardzo, ale to bardzo odległy w zastosowaniach konsumenckich, ale w tych profesjonalnych z pewnością zostanie odpowiednio wykorzystany.

Czytaj też: Przejęcie Arm przez NVIDIA opóźnione. Co tym razem jest powodem?

To bowiem tam PCIe 6.0 będzie głównie funkcjonować i nic dziwnego, patrząc po potrzebie zastosowania PAM-4 i korekcji błędów typu FEC, jak również wymogu produkcji bardzo, ale to bardzo zaawansowanych laminatów, które będą w stanie sprostać takim transferom.