Reklama
aplikuj.pl

W Warszawie powstanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

W Warszawie powstanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

Podczas spotkania zorganizowanego z okazji trzydziestolecia Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB) ogłoszono bardzo ważną wiadomość. Dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI PIB zapowiedział budowę i zaprezentował projekt Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją.

Nowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją ma zostać otwarte w 2023 roku

Na warszawskim Mokotowie, obok dotychczasowej siedziby OPI PIB, już niedługo stanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją. SI stale się rozwija, ale prace nad tą technologią wymagają nowoczesnej infrastruktury, którą nowe centrum ma zapewnić.

Aby zrealizować ambitne cele OPI PIB musimy zainwestować w infrastrukturę. Z pewnością zauważyli Państwo na ekranach projekt nowoczesnego, wielokondygnacyjnego budynku – Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją. Mam nadzieję, że już w 2023 roku będziemy mogli się znowu wszyscy spotkać z okazji jego uroczystego otwarcia

– powiedział dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB).

Dyrektor podkreślił, że choć sam budynek i całe techniczne zaplecze są bardzo ważne, to najistotniejszym czynnikiem są wykwalifikowani eksperci, którzy właśnie pracują w OPI PIB. Dzięki ich wiedzy, doświadczeniu i myśleniu przyszłościowemu możliwe będzie rozwijanie technologii i odnoszenie sukcesów. Warto tutaj zauważyć, że w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego duży nacisk kładzie się na interdyscyplinarność. Naukowcy z wielu dziedzin mogą prowadzić badania w siedmiu laboratoriach, a prócz ekspertów od IT nie brakuje prawników, ekonomistów, socjologów czy psychologów. Właśnie dzięki temu możliwe jest podejście do zagadnień badawczych z różnej strony.

Główne obszary badań prowadzonych w OPI PIB to: algorytmy uczenia maszynowego oraz przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), możliwości wykorzystania potencjału wirtualnej rzeczywistości (VR), systemy komputerowego wspomagania decyzji oraz sztuczna inteligencja.

Spotkanie z okazji trzydziestolecia OPI PIB było również świetną okazją do podsumowania dotychczasowego dorobku ośrodka i podkreśleniu jego ważnej funkcji. Eksperci OPI PIB tworzą bowiem systemy informatyczne i oprogramowanie dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Wyniki ich badań i analiz o sektorze badań i rozwoju są pomocne, jako narzędzie wspierające proces podejmowania decyzji. W wydarzeniu wziął udział Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w MEiN, a także przedstawiciele najważniejszych instytucji naukowych i akademickich oraz przedsiębiorstw związanych z nowoczesną technologią.