Reklama
aplikuj.pl

Jak HMS radzi sobie po dwóch latach intensywnego rozwoju?

Huawei Mobile Services (HMS) to pakiet rozwiązań Huawei, które są podstawy ekosystemu produenta. Są na rynku już dwa lata, a to dobry czas na podsumowanie. Sprawdzamy, jak rozwinęły się przez ten czas.

Rok 2019 był dla Huawei przełomowy. Na rynek trafił wówczas Huawei Mate 30 Pro. Pierwszy smartfon z HMS – Huawei Mobile Services – który zaczął ewoluować w niespotykanym tempie. Teraz, po dwóch latach HMS, można powiedzieć, że to osobne multiwersum aplikacji i narzędzi, które stanowią realną alternatywę dla istniejącej od lat konkurencji.

HMS to naturalny krok w ewolucji

HMS to cały ekosystem oparty na Huawei ID

Trzeba jasno powiedzieć, że HMS nie jest niczym nowym. Smartfony Huawei (również z Androidem) od lat pozwalały użytkownikom na logowanie się do usług za pomocą dedykowanego identyfikatora, tzw. Huawei ID. Był przydatny m.in. podczas pobierania aplikacji z AppGallery (oficjalnego sklepu Huawei) czy korzystania z darmowej chmury (Huawei Cloud Services).

W wyniku zawirowań z Google’m w roli głównej, chiński producent zrozumiał, że to najwyższy czas na krok naprzód i stworzenie własnego ekosystemu. Tak właśnie powstał HMS, zbudowany od podstaw przez Huawei, oparty na autorskich rozwiązaniach producenta.

Czy była to dobra decyzja? Najlepsza, jaką Huawei mógł podjąć. Dzisiaj na świecie jest 390 milionów aktywnych urządzeń z Huawei ID, z czego ponad 2,4 mln w Polsce. Tak duże zainteresowanie i zaufanie nie powinno dziwić, bo Huawei ID oferuje naprawdę szereg przydatnych funkcji, nie ograniczających się tylko do smartfonów, ale obecnych także w tabletach i komputerach.

Co znajdziemy w HMS?

Podstawą funkcjonowania HMS jest Huawei ID, czyli konto użytkownika oparte o dowolny adres e-mail lub skojarzone z kontem Google lub Facebook. Sam proces rejestracji jest bardzo prosty, a przy tym otwiera drzwi do świata usług Huawei, oferując płynną synchronizację danych między urządzeniami i chmurą. Raz zalogowany użytkownik nie musi ponownie dokonywać autoryzacji w aplikacjach i usługach Huawei, np. AG, Petal Maps czy Petal Search.

Chmura

Podstawą nowoczesnego urządzenia mobilnego jest możliwość przechowywania danych w chmurze. Huawei Cloud oferuje przestrzeń na dane w chmurze (Huawei Drive) i dostęp do nich zarówno z innych urządzeń mobilnych, jak i komputerów osobistych. Chmura Huawei pozwala także stworzyć backup najważniejszych danych (kontakty, kalendarz, notatnik) i aplikacji, zwiększając tym samym ochronę przed ich utratą. Ciekawą opcją jest funkcja synchronizacji galerii w chmurze, która pozwala na magazynowanie w jednym miejscu wszystkich zdjęć i filmów. Dzięki temu mamy dostęp do nich z każdego urządzenia z utworzonym kontem Huawei ID.

Warto wspomnieć także o funkcji Znajdź Urządzenie, która umożliwia zlokalizowanie i zadzwonienie na swojego smartfona, zdalnego jego zablokowanie, a nawet wykasowanie wszystkich danych. W praktyce działa to bardzo dobrze, choć lepiej nie przekonywać się o tym na własnej skórze.

AppGallery

Przykłady aplikacji w AppGallery

Z kolei AppGallery to nic innego jak oficjalny sklep z aplikacjami Huawei, w którym jest sporo aplikacji polskich i światowych producentów. Liczba nowych aplikacji stale wzrasta, a już teraz jest sześć aplikacji bankowych czy popularnych serwisów rozrywkowych (Player, Tidal, Ipla, Deezer). Nie zabrakło też aplikacji związanych z zakupami (Allegro, Żappka) czy gastronomią (Bolt Food, Pyszne). Ze smartfonami z HMS można także bez stresu wybrać się w podróż, bo znajdziemy tu aplikacje Booking, SkyCash, iTaxi czy Jak Dojadę. Katalog jest naprawdę spory.

W AppGallery znajdziemy również całą masę przeróżnych promocji, także tych związanych z abonamentem w aplikacjach. Czasami można się skusić na naprawdę ciekawą ofertę, z której w innych okolicznościach nie zdecydowalibyśmy się skorzystać.

Petal Maps i Petal Search

W HMS nie zabrakło także dedykowanych map – Petal Maps – także z uwzględnieniem Polski. Pozwalają one na planowanie trasy w oparciu o rzeczywisty ruch na drodze, a także łatwe dodawanie przystanków, np. na odpoczynek, w oparciu o sugerowane strefy odpoczynku na autostradzie. Dostawcą map do Petal Maps jest firma TomTom, więc o dokładność nie trzeba się martwić. Petal Maps pozwala również na synchronizację ulubionych miejsc oraz historię nawigacji z Huawei Cloud.

Jest jeszcze Petal Search, którego Huawei nazywa osobistym doradcą/concierge. Jest to znacznie więcej niż tylko przeglądarka internetowa z wieloma wskazówkami i filtrami ułatwiającymi przeszukiwanie na smartfonie. Wesprze nas w wyszukiwaniu aplikacji oraz ich aktualizacji, a także wskaże lokalne atrakcje w pobliżu, najnowsze kursy walut czy promocje w okolicznych sklepach. Z Petal Search jest także zintegrowany tłumacz – zawsze wtedy, gdy jest potrzebny.

Coraz większe uniwersum

HMS to już teraz całkiem pokaźne uniwersum, które na dodatek stale się rozwija. Nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało się to zmienić. Huawei ma jasny cel – stworzenie pełnoprawnej alternatywy dla konkurencyjnych ekosystemów. Kwestią czasu jest, kiedy to się stanie. Przy obecnym tempie rozwoju, może to nastąpić szybciej niż myślimy.