Reklama
aplikuj.pl

Las, który nie powinien istnieć. W Meksyku dokonano niezwykłego znaleziska

Rhizophora mangle to roślina, która wydawała się występować wyłącznie w słonej wodzie, porastając tropikalne wybrzeża. Na terenie półwyspu Jukatan znaleziono jednak las znajdujący się ponad 200 kilometrów od najbliższego oceanu.

Naukowcy próbujący rozwikłać tę zagadkę opisali swoje ustalenia na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences. Z publikacji dowiadujemy się między innymi, że ten niezwykły ekosystem zaczął się kształtować około 125 000 lat temu. Wtedy też poziom mórz był znacznie wyższy niż obecnie, dzięki czemu obecnie oddalone od oceanu obszary były pokryte słoną wodą.

Czytaj też: Nawet pojedyncze drzewo może obniżać temperaturę w mieście

I choć naukowcy zajęli się tą kwestią dopiero teraz, to lokalni mieszkańcy Meksyku znali wspomniany las od dawna. Chcąc zrozumieć, w jakich okolicznościach przybrzeżny ekosystem zyskał formę lasu namorzynowego w miejscu, w którym nie powinien się rozwinąć, badacze przeanalizowali DNA tamtejszych drzew. W ten sposób byli w stanie oszacować, na ile przedstawiciele gatunku Rhizophora mangle w tym obszarze różnili się od występujących w innych miejscach.

Las namorzynowy znaleziony na Jukatanie został odizolowany ok. 125 000 lat temu

Celem było znalezienie ostatniego wspólnego przodka obu populacji, dzięki czemu autorzy badania byliby w stanie określić, od jak dawna las jest odizolowany. Na podstawie liczby mutacji genetycznych nagromadzonych w DNA roślin, naukowcy ustalili, że namorzyny były odizolowane przez około 125 000 lat. Ze względu na panujące wtedy wyższe temperatury istnieje spore prawdopodobieństwo, że ówczesne poziomy mórz były wyższe, dzięki czemu ocean pokrywał wtedy to, co dzisiaj jest obszarem lądowym.

Czytaj też: Oceany rozświetla bioluminescencja, a satelity ukazują to zjawisko z kosmosu

Jest to o tyle ciekawa teoria, iż w dzisiejszych czasach ten „niemożliwy” las namorzynowy znajduje się na poziomie 9 metrów nad poziomem morza. Wygląda więc na to, że dotychczasowe szacunki na temat głębokości mórz i oceanów sprzed 125 000 lat były błędne. Niestety, naukowcy nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób rośliny przystosowane do słonej wody przetrwały w słodkowodnym środowisku. Wiedzą natomiast, że nie są one jedynymi reliktami przeszłości, których w tym obszarze znajduje się więcej – zarówno w przypadku fauny jak i flory.