Reklama
aplikuj.pl

Sekrety nuklearnych okrętów podwodnych sprzedane podstawionemu agentowi FBI

Sekrety nuklearnych okrętów podwodnych

Służby FBI oraz NCIS aresztowały niedawno inżyniera nuklearnego zatrudnionego w Marynarce Wojennej USA i jego małżonkę pod zarzutem szpiegostwa. Para została oskarżona o naruszenie ustawy o energii atomowej „sprzedając nieznanemu państwu” sekrety nuklearnych okrętów podwodnych Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje Interesting Engineering, inżynier marynarki Jonathan Toebbe, pełniący rolę w programie Naval Nuclear Propulsion, miał dostęp do informacji związanych z elementami konstrukcyjnymi, parametrami operacyjnymi i charakterystyką działania reaktorów dla okrętów z napędem jądrowym. 1 kwietnia 2020 roku wysłał „do obcego rządu” paczkę z próbką poufnych danych wojskowych o ograniczonym dostępie.

Czytaj też: Trzy napędzane potęgą atomu okręty podwodne Rosji wkrótce trafią na służbę

Wedle informacji Toebbe komunikował się za pomocą zaszyfrowanego e-maila z osobą z „przedstawicielem” wspomnianego „zagranicznego rządu”, którym w rzeczywistości był podstawionym tajnym agentem FBI. Po kilku miesiącach korespondencji i przyjęcia kilkudziesięciu tysięcy dolarów w kryptowalutach, Jonathan sam dostarczył na siebie dowody, zapewniając agentowi informacje na temat podwodnych reaktorów jądrowych.

Sekrety nuklearnych okrętów podwodnych sprzedawane agentowi są bezpieczne

Czytaj też: Ktoś chętny na rzadki bombowiec B-17 z czasów II wojny światowej?

Jonathan i jego żona, która współpracowała z nim w tych oszustwach, zostali aresztowani 9 października, kiedy mieli wykraść kolejne dane na zlecenie tego samego agenta.