Reklama
aplikuj.pl

Procesory Ryzen w 2022 roku. Poznaliśmy plany AMD

Procesory Ryzen w 2022 roku

Podczas specjalnej prezentacji, świętującej pięciolecie Ryzenów, AMD potwierdziło, jaką obrało drogę z ich rozwojem. Innymi słowy, dowiedzieliśmy się, jak będą rozwijane procesory Ryzen w 2022 roku.

Co czeka procesory Ryzen w 2022 roku?

Wedle ujawnionych informacji już w pierwszym kwartale 2022 roku premiery doczekają się nowe Ryzeny. Mowa o Ryzenach 5000/6000 (nazwa pozostaje na ten moment nieznana), które wykorzystają obecną architekturę Zen 3, ale połączą ją z 64 MB dodatkowej pamięci podręcznej 3D Vertical Cache. Ponoć ten dodatek zapewnia od 4 do 25% wzrostu wydajności w grach, co sprawia wrażenie nie tyle ulepszenia, co wejścia w nową generację procesorów.

Czytaj też: Dwa wielkie sukcesy AMD w statystykach Steam

Tajemnicą jest też to, czy te Ryzeny pozostaną na AM4 i tych samych płytach głównych. Jest to bardzo prawdopodobne, jako że jeszcze w tym samym roku, ale pod jego koniec, zadebiutują te prawdziwe Ryzeny nowej generacji na bazie architektury Zen 4. Mowa więc o AMD Ryzen 6000/7000.

Czytaj też: Technologia AMD ulepszy gry PlayStation 3 dzięki integracji FSR w emulatorze RPCS3

Trafią na rynek z zupełnie nowymi płytami głównymi z gniazdami AM5, zapewniając wsparcie DDR5 i PCIe cały rok po tym, jak dokona tego Intel z Alder Lake-S. Co ciekawe, już teraz AMD potwierdziło kompatybilność coolerów między AM4 i AM5. Więcej szczegółów przyniesie przyszłość.