Reklama
aplikuj.pl

Odzież, która wyczuwa oddech. OmniFiber ma potencjał by zrewolucjonizować kilka dziedzin

Przedstawiciele MIT oraz dwóch szwedzkich uczelni zaprojektowali włókno zwane OmniFiber. Produkowana z niego odzież wyczuwa rytm oddechowy noszącego i może się do niego dostosować.

Te tanie w produkcji włókna, wykazujące się wysoką rozciągliwością, są pokryte powłoką z plecionego polimeru. Wewnątrz znajduje się natomiast rurka z elastomeru, która zawiera wypełnienie w postaci sprężonego powietrza bądź wody. Włókna są przy tym wystarczająco cienkie i elastyczne, by dało się je wykorzystywać do tworzenia odzieży. I to z użyciem powszechnie dostępnych maszyn włókienniczych.

Czytaj też: Inteligentne okulary do pływania, czyli Holoswim

Jedna z członkiń zespołu badawczego, Ozgun Kilic Afsar, twierdzi, że większość sztucznych włókien mięśniowych musi być aktywowana termicznie, co nierzadko przekłada się na problemy z przegrzewaniem przy długotrwałym kontakcie z ludzką skórą. Cechują się również niską wydajnością energetyczną i trudnościami z dostosowywaniem. Z kolei powolny czas reakcji powoduje, iż tego typu włókna mają ograniczone zastosowania.

OmniFiber może być wykorzystywane do produkcji odzieży przyszłości

W tym przypadku wymienione problemy mają nie obowiązywać. Naukowcy mówią o wykorzystaniu OmniFiber do produkcji odzieży dla śpiewaków, którzy mogliby z ich wykorzystaniem monitorować i odtwarzać ruchy mięśni oddechowych. Następnie, po zakończeniu prób, mogliby oni przeanalizować i wyeliminować ewentualne błędy pojawiające się w trakcie śpiewu. Jakby tego było mało, członkom zespołu badawczego udało się przenieść zarejestrowane wzorce oddechowe, które zostały odtworzone na ciele osoby zaczynającej swoją przygodę ze śpiewem.

Czytaj też: Stworzono syntetyczne włókna mięśniowe. Wykorzystano do tego zmodyfikowane bakterie

Taka odzież mogłaby być również używana do wspomagania pacjentów cierpiących na problemy oddechowe. Chodzi między innymi o trudności pojawiające się u osób chorych na COVID-19, z dolegliwościami w obrębie układu oddechowego czy też po poważnych operacjach. Mówi się nawet o wykorzystywaniu tego rozwiązania w leczeniu stosunkowo powszechnie występującego bezdechu sennego. Na tym potencjalne zastosowania się nie kończą: wystarczy sobie wyobrazić, jak odzież OmniFiber wspomaga sportowców poszukujących idealnych wzorców ruchowych. Te nowoczesne ubrania mogłyby je rejestrować, a następnie odtwarzać.