Reklama
aplikuj.pl

Podwodny skorpion wielkości psa. Niezwykłe znalezisko na terenie Chin

Kiedy naukowcy natrafiają na szczątki drapieżnego wielkoraka o długości jednego metra, to nie można przejść obojętnie obok takiego znaleziska. Zwierzę zamieszkiwało naszą planetę około 435 milionów lat temu.

Okazało się, że badacze mają do czynienia z przedstawicielem gatunku Terropterus xiushanensis, który był blisko spokrewniony ze współcześnie żyjącymi pajęczakami. Autorzy badania opublikowali swoje ustalenia na ten temat na łamach Science Bulletin. Artykuł opisuje między innymi w jaki sposób podwodny skorpion znaleziony w Chinach mógł zdobywać pożywienie.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak ogromne były te podwodne skorpiony

Podwodne skorpiony, zwane również wielkorakami, zamieszkiwały Ziemię od około 443,8 mln do 419,2 mln lat temu. Ze względu na rozmiary oraz posiadanie kończyn przystosowanych do chwytania ofiar, owe zwierzęta pełniły rolę tzw. drapieżników szczytowych w swoich ekosystemach. Polowały na ryby i mięczaki, choć ich cele najprawdopodobniej różniły się gabarytami. Zdaniem naukowców drapieżniki te czaiły się na swoje ofiary, by później chwytać je z pomocą zakończonych ostrzami kończyn.

Podwodny skorpion został przypisany do gatunku Terropterus xiushanensis

Same wielkoraki, do których zaliczały się skorpiony morskie, różniły się rzecz jasna wielkością. Niektóre gatunki miały bowiem rozmiary opiewające na kilkanaście centymetrów, podczas gdy rekordziści mieli długość dorosłego człowieka. Co ciekawe, T. xiushanensis jest pierwszym od 80 lat odkrytym gatunkiem należącym do rodziny Mixopteriade.

Czytaj też: Jaką część oceanów udało nam się poznać?

T. xiushanensis jest również pierwszym przedstawicielem tej rodziny, którego znaleziono w obrębie superkontynentu zwanego Gondwaną. Do jego powstania doszło po tym, jak rozpoczął się podział Pannocji, superkontynentu uformowanego około 600 mln lat temu. Rozpadł się on pod koniec proterozoiku, po około 60 mln lat.