Reklama
aplikuj.pl

Oto wydajność iGPU RDNA2, czyli nowej integry w procesorze Ryzen 6000

wydajność iGPU RDNA2, nowej integry w procesorze Ryzen 6000

Zgodnie z zapowiedziami, nowe procesory AMD sięgną po zintegrowane rdzenie graficzne na bazie architektury RDNA2, czyli tej najnowszej, porzucając dotychczas stosowaną architekturę Vega. Dziś po raz pierwszy możemy podejrzeć wydajność iGPU RDNA2, dzięki wyciekowi w UserBenchmark.

Pierwsza wydajność iGPU RDNA2

Procesor, który wyciekł w teście, to odmiana APU, czyli układu ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. W przypadku Intela obecność iGPU nawet na najwydajniejszych procesorach, to tradycja, ale rodzina Ryzen z myślą o desktopach jest ich pozbawiona. To może zmienić się w następnej generacji, ale APU i tak nigdzie się nie wybierze i w ramach serii Rembrandt będzie wyposażać zarówno małe komputer, jak i laptopy z górnej półki.

Czytaj też: WLC 2.0 oficjalnie. Oto specyfikacja nowego standardu bezprzewodowego ładowania

Wspomniane APU z UserBenchmark jest przykładem próbki inżynieryjnej na bazie architektury Zen 3 i 6-nm procesu technologicznego, która powinna doczekać się ulepszeń na swojej drodze ku finalnej wersji. Pod kątem specyfikacji łączy w sobie 8 rdzeni fizycznych o taktowaniu 3,1/3,9 GHz i wspomniane iGPU na bazie RDNA2, co sugeruje, że to APU Ryzen 7 6800H lub Ryzen 9 6900HS/HX.

Czytaj też: NZXT BLD, czyli zestawy za 5500 zł, z którymi złożycie PCta

Co zdecydowanie najważniejsze, wyciek objął też wydajność iGPU RDNA2 z 512 MB współdzielonej pamięci. Niestety specyfikacja tego procesora jest niejawna, ale szybkie porównanie możliwości wskazuje, że choć wydajność w MRender jest bardzo niska, to w teście Lightning, Reflection i Gravity znacząco (w niektórych przypadkach nawet druzgocąco) przewyższa zarówno iGPU Iris Xe DG1 Intela, jak i zeszłoroczne laptopowe GeForce MX350.