Reklama
aplikuj.pl

Największa morska farma wiatrowa coraz bliżej ukończenia. To Hornsea Two

Największa morska farma wiatrowa, Hornsea Two

Na poletku elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła, nieustannie trwa walka o większe, wydajniejsze i skuteczniejsze panele słoneczne czy turbiny. Hornsea Two jest tego świetnym przykładem, a informujemy o niej dlatego, że ta obecnie największa na świecie morska farma wiatrowa zaliczyła ważne kamienie milowe rozwoju.

Hornsea Two coraz bliżej ukończenia. Przez pewien czas będzie to największa morska farma wiatrowa

Morska farma wiatrowa Hornsea Two w Wielkiej Brytanii, która wkrótce zostanie ukończona, stanie się na pewien czas tą największą na całym świecie. Kiedy już zacznie w pełni funkcjonować w 2022 roku, będzie generować 1,3 GW energii i tym samym przewyższając jej siostrzany projekt, Hornsea One o wydajności 1,2 GW. Wielka Brytania ma już jednak w planach 4,8-GW instalację planowaną na 2026 rok.

Czytaj też: Największa na świecie pływająca elektrownia wiatrowa na morzu

Z tej wielkiej farmy słonecznej, oddalonej o 89 km od wybrzeża Yorkshire, której stworzeniem zajmuje się duńska firma Ørsted, energię będzie czerpać ponad 1,3 miliona domów w Wielkiej Brytanii. Za jej wygenerowanie będą odpowiadać turbiny wiatrowe 165 Siemens Gamesa o mocy 8,4 megawata każda.

Czytaj też: Pies-robot wykrywa radioaktywne promieniowanie. Elektrownia w Czarnobylu ma nowego pracownika

Dziś dowiedzieliśmy się, że Hornsea Two osiągnęła dwa ważne kamienie milowe. Pierwszy sprowadza się do zamontowania wszystkich fundamentów turbin wiatrowych, co oznacza, że prace wymagają teraz instalacji ostatniej, trzeciej turbiny. Drugi z kolei dotyczy ukończenie prac nad 8000-tonową stacją, która będzie się nimi zajmować.