Reklama
aplikuj.pl

Ośmiornice wykształcają narządy, które nagle zanikają. Naukowcy rozwiązali zagadkę

ocean

Zanim ośmiornice przyjdą na świat, wykształcają setki tymczasowych, mikroskopijnych struktur zwanych narządami Köllikera. I choć naukowcy już dawno temu mieli świadomość ich istnienia, to nie byli w stanie wyjaśnić, jakie jest ich przeznaczenie i dlaczego w pewnym momencie zanikają.

Przełomowe w tej sprawie mogą okazać się badania przeprowadzone przez Rogera Villanuevę z Institut de Ciències del Mar. Wraz ze współpracownikami wziął on pod lupę siedemnaście różnych gatunków ośmiornic, zwracając szczególną uwagę na tzw. narządy Köllikera, porównywane przez nich do mini miotełek pojawiających się na skórze ośmiornicy.

Czytaj też: Ośmiornice niczym ludzie? Samice rzucają czym popadnie w denerwujących samców

Ich ustalenia w tej sprawie ukazały się na łamach Frontiers in Marine Science i opisują, jak w badaniach pomogły obrazy uchwycone z wykorzystaniem instrumentów tworzących Mesoscopic Imaging Facility. Dokonując ich analiz, naukowcy zwrócili uwagę na to, że struktury są równomiernie rozmieszczone na powierzchni skóry i mają podobne rozmiary. Ich gabaryty były podobne bez względu na to, jakiej wielkości byli przedstawiciele wybranych gatunków.

Ośmiornice w większości przypadków wykształcają narządy Köllikera, które zanikają u nich przed wejściem w dorosłość

Obliczając całkowitą powierzchnię skóry ośmiornicy w czasie rozłożenia narządów Köllikera, widać, że zwierzę zwiększa swoją całkowitą powierzchnię o dwie trzecie. Prowadzi nas to do stwierdzeni, że narządy mogą być używane przez młode ośmiornice, aby zwiększyć ich stosunek powierzchni do objętości. […] Rozmieszczenie tych narządów na powierzchni ramion, głowy i płaszcza ośmiornicy oraz ich zdolność do załamywania światła w dwóch kierunkach sugerują, że mogą one również odgrywać rolę w kamuflażu.

Roger Villanueva

Czytaj też: Oceany rozświetla bioluminescencja, a satelity ukazują to zjawisko z kosmosu

Co ciekawe, z siedemnastu gatunków ośmiornic objętych badaniami, aż piętnaście posiadało na pewnym etapie swojego życia narządy Köllikera. Dwa, u których nie zostały one zaobserwowane, zamieszkują głębokie warstwy oceanów, gdzie spędzają całe swoje życie. Z kolei w gronie pozostałych ośmiornic dominowały gatunki rodzące się bliżej powierzchni, które przychodzą na świat mając bardzo niewielkie rozmiary.