Reklama
aplikuj.pl

Życie wewnątrz rubinu. Rekordowo stare dowody liczą miliardy lat

Rubin pochodzący sprzed 2,5 mld lat zawiera dowody na występowanie życia, które istniało wtedy na Ziemi. Próbki badane przez naukowców są historycznymi przykładami tego, że życie mogło zachować się w rubinie.

Rubin jest odmianą korundu i wchodzi w skład gromady tlenków. Stosuje się go między innymi w jubilerstwie, a do jego powstania potrzeba wysokich temperatur i ciśnienia występującego głęboko pod powierzchnią, gdzie subdukcja i kolizje tektoniczne zapewniają odpowiednie warunki. Barwa tych kamieni szlachetnych jest związana z obecnością chromu – im go więcej, tym bardziej czerwony kolor.

Czytaj też: Niektóre diamenty mogą powstawać w zaskakujących okolicznościach

Na czele zespołu odpowiedzialnego za nowe ustalenia w tej sprawie stanął Chris Yakymchuk z University of Waterloo. Wraz ze swoimi współpracownikami zwrócił on uwagę na proces powstawania korundu. W tym celu badał rubiny znalezione na Grenlandii, gdzie znajduje się jedne z najstarszych próbek na świecie. Prowadząc ich analizy, naukowcy natrafili na inkluzję grafitową, o której napisali na łamach Science Direct.

Rubin zawierający pozostałości życia liczy około 2,5 mld lat

Inkluzje to ciała obce znajdowane w minerałach, a ich obecność obniża przejrzystość, co z kolei może zmniejszać wartość takich kamieni w oczach jubilerów. W przypadku naukowców jest jednak zupełnie inaczej: inkluzje mogą stanowić kluczowe wskazówki dotyczące geologicznej historii naszej planety. Grafit znajdujący się wewnątrz rubinu mógł powstać w następstwie procesów chemicznych, ale mógł również stanowić swego rodzaju biomarker. Aby wyjaśnić, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny, naukowcy zwracają uwagę na znajdujące się w nim izotopy węgla.

Czytaj też: Szkodliwe dla ludzi cyjanki mają życiodajny charakter? Naukowcy znaleźli je w młodych planetach

Mówiąc dokładniej, izotop taki jak węgiel-14 powstaje w atmosferze ziemskiej bez obecności żywych organizmów, podczas gdy węgiel-12 tworzy się w związku z życiem występującym na Ziemi. I to właśnie ten drugi izotop został znaleziony w rubinie sprzed 2,5 mld lat. Jeśli chodzi o konkretną formę życia, która mogła być związana z grafitem zamkniętym w rubinie, to naukowcy za najbardziej prawdopodobnego kandydata uznają cyjanobakterie, zwane również sinicami.