Reklama
aplikuj.pl

Pożar na terenie TSMC. Ceny znów mają wzrosnąć, a firma szuka pieniędzy na produkcję w USA

TSMC

Dziś mamy dla Was trzy ważne informacje na temat Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, czyli firmy TSMC, która ma przed sobą świetlaną przyszłość i od której zależy wiele na rynku technologii. To ona bowiem odpowiada za produkcję całej masy układów, siedzących w naszych komputerach, smartfonach, czy konsolach i zdecydowanie nie ma zamiaru osiąść na laurach po ostatnich wielu udanych latach oraz kontraktach.

Pożar obiektu TSMC, kolejne potencjalne podwyżki oraz wyższa przejrzystość dostaw dla USA

Zacznijmy może od tego, co najpewniej dotknie nas najbardziej, czyli szansy na kolejne podwyżki. Na Tajwanie doszło do pożaru budowanym zakładzie uzdatniania wody dla TSMC, która znajduje się na tym samym terenie, co fabryka przeznaczona dla 5 nm procesu. Dwaj dotknięci pożarem pracownicy zostali wyciągnięci z miejsca zdarzenia, które zajęło się ogniem ponoć przez iskier, które zapaliły piankę budowlaną podczas spawania rurociągu. Odpowiedzialność leży jednak nie po stronie TSMC, a firmy budowlanej, która nie zadbała o bezpieczeństwo i sprzeda obiekt TSMC dopiero po jego wybudowaniu.

Czytaj też: Test bezprzewodowej myszki Cooler Master MM731 z PAW3389

Tego typu pożar najpewniej nie zagroził sektorowi produkcyjnemu, którego owoce ponoć ponownie podrożeją. Według serwisu informacyjnego Jiwei, TSMC może jeszcze bardziej podnieść ceny, jako że konkurencja (UMC) już się na to zdecydowała i poinformowała swoich klientów o podwyżce cen o kilka procent od stycznia 2023 roku. Tego typu doniesienia akurat zgrały się z prośbami Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych co do udostępnienia danych dotyczących łańcucha dostaw. TSMC zgodziło się na to i przekaże żądane przez Amerykanów dane do 8 dnia przyszłego miesiąca.

Czytaj też: Nowy rekord podkręcania DDR5 XPG w wykonaniu ADATA

TSMC w USA, a dokładniej mówiąc, w Arizonie

Założona w listopadzie 2020 roku spółka TSMC Arizona Corporation będzie ponoć zajmowała się głównie produkcją i sprzedażą układów scalonych. W tym celu planuje wydać około 12 miliardów dolarów w latach 2021-2029 na budowę i eksploatację zaawansowanego zakładu produkcji półprzewodników Fab 21 w rejonie miasta Phoenix. Budowa fabryki rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku, ale na rozpoczęcie komercyjnej produkcji i zwiększenie podaży na rynku układów logicznych poczekamy jeszcze trzy lata.

Czytaj też: Test bezprzewodowej klawiatury Cooler Master SK622, którą zabierzecie ze sobą wszędzie

produkcja 3 nm układów TSMC, 3 nm TSMC

TSMC Arizona nie ma jednak zamiaru wykładać takiej gotówki z kieszeni macierzystej firmy i dlatego na początku tego tygodnia złożyła plan emisji papierów wartościowych, na których ma „zarobić” 4,5 miliarda dolarów. W prospekcie złożonego administracji dokumentu znalazło się stwierdzenie, że wygenerowane środki zostaną wykorzystane na cele administracyjne.