Jak chłodzić Core 12. generacji? MSI tłumaczy

pierwsze oficjalne zdjęcie procesorów Alder Lake Intela, zdjęcie procesorów Alder Lake Intela

Nowe procesory Intela już zadebiutowały, ale ten debiut z planowanym wejściem na rynek 4. listopada niekoniecznie jest udany. Od dłuższego czasu docierają do nas informacje, że drastyczna zmiana projektu CPU i socketu doprowadziła do wielu problemów, dlatego MSI postanowiło odpowiedzieć na pytanie, jak chłodzić Core 12. generacji.

MSI tłumaczy, co kryje się pod maską Alder Lake-S i podpowiada, jak chłodzić Core 12. generacji

Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie łatwe, bo Alder Lake-S posiadają znacznie odmienny krzemowy rdzeń na pakiecie i kompletnie nieznane ogniska ciepła. Przynajmniej do tej pory, bo MSI zajęło się naszą edukacją. Intel Core 11. generacji posiadał większy rdzeń, z którego łatwiej było odbierać ciepło. Krzem Core 12. generacji jest z kolei znacznie mniejszy i choć posiada połączenie z indu między rdzeniem, a IHSem, to te skromniejsze rozmiary bezpośrednio wpływają na to, jak można go schłodzić.

Czytaj też: Na tanie karty poczekamy dłużej. Wielka zmiana Ethereum przesunięta

Reklama

Gdyby tego było mało, nie wszystkie procesory 12. generacji posiadają ten sam rdzeń pod kątem rozmiarów. Te zaawansowane będą posiadały rdzeń krzemowy o wielkości 215,25 mm kwadratowych, podczas gdy te mniej wydajne będą posiadały kawałek krzemu o wprawdzie tej samej szerokości (10,5 mm), ale krótszej długości (20,5 vs 15,5 mm), co daje 162,75 mm2.

Czytaj też: Podkręcony Intel Core i9-12900K na ciekłym azocie ustanowił nowe rekordy

W obu przypadkach to znacznie mniej od rdzenia poprzedniej generacji, który mierzył aż 276 mm2. Poniżej możecie podejrzeć, jakie problemy stanowi to w przypadku konkretnych hot stopów, czyli najbardziej nagrzewających się fragmentów rdzenia. Sam układ jasno wskazuje z kolei, że chłodzenia powinniście ustawiać/dobierać tak, aby ciepłowody na stopce ułożyły się pionowo i pokrywały lepiej bezpośrednią powierzchnię IHSa nad rdzeniem.

Czytaj też: [Aktualizacja] Premiera procesorów Intel Core 12. generacji. Znamy ceny w Polsce

Chłodzenia to zresztą zupełnie inna bolączka nowych procesorów Intela, bo regularnie docierają do nas informacje, że te starsze, które otrzymały kompatybilność poprzez stosowny mounting-kit, nie do końca dobrze przylegają do procesora. Na ten moment problem dotyczy ponoć głównie bloków chłodzeń wodnych, choć MSI twierdzi, że jego chłodzeń to nie dotyczy.

Jeśli więc macie w planach kupno procesora Intela 12. generacji, miejcie się na baczności, jeśli idzie o temperatury i dobór chłodzenia.