Reklama
aplikuj.pl

Jak chłodzić Core 12. generacji? MSI tłumaczy

pierwsze oficjalne zdjęcie procesorów Alder Lake Intela, zdjęcie procesorów Alder Lake Intela

Nowe procesory Intela już zadebiutowały, ale ten debiut z planowanym wejściem na rynek 4. listopada niekoniecznie jest udany. Od dłuższego czasu docierają do nas informacje, że drastyczna zmiana projektu CPU i socketu doprowadziła do wielu problemów, dlatego MSI postanowiło odpowiedzieć na pytanie, jak chłodzić Core 12. generacji.

MSI tłumaczy, co kryje się pod maską Alder Lake-S i podpowiada, jak chłodzić Core 12. generacji

Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie łatwe, bo Alder Lake-S posiadają znacznie odmienny krzemowy rdzeń na pakiecie i kompletnie nieznane ogniska ciepła. Przynajmniej do tej pory, bo MSI zajęło się naszą edukacją. Intel Core 11. generacji posiadał większy rdzeń, z którego łatwiej było odbierać ciepło. Krzem Core 12. generacji jest z kolei znacznie mniejszy i choć posiada połączenie z indu między rdzeniem, a IHSem, to te skromniejsze rozmiary bezpośrednio wpływają na to, jak można go schłodzić.

Czytaj też: Na tanie karty poczekamy dłużej. Wielka zmiana Ethereum przesunięta

Gdyby tego było mało, nie wszystkie procesory 12. generacji posiadają ten sam rdzeń pod kątem rozmiarów. Te zaawansowane będą posiadały rdzeń krzemowy o wielkości 215,25 mm kwadratowych, podczas gdy te mniej wydajne będą posiadały kawałek krzemu o wprawdzie tej samej szerokości (10,5 mm), ale krótszej długości (20,5 vs 15,5 mm), co daje 162,75 mm2.

Czytaj też: Podkręcony Intel Core i9-12900K na ciekłym azocie ustanowił nowe rekordy

W obu przypadkach to znacznie mniej od rdzenia poprzedniej generacji, który mierzył aż 276 mm2. Poniżej możecie podejrzeć, jakie problemy stanowi to w przypadku konkretnych hot stopów, czyli najbardziej nagrzewających się fragmentów rdzenia. Sam układ jasno wskazuje z kolei, że chłodzenia powinniście ustawiać/dobierać tak, aby ciepłowody na stopce ułożyły się pionowo i pokrywały lepiej bezpośrednią powierzchnię IHSa nad rdzeniem.

Czytaj też: [Aktualizacja] Premiera procesorów Intel Core 12. generacji. Znamy ceny w Polsce

Chłodzenia to zresztą zupełnie inna bolączka nowych procesorów Intela, bo regularnie docierają do nas informacje, że te starsze, które otrzymały kompatybilność poprzez stosowny mounting-kit, nie do końca dobrze przylegają do procesora. Na ten moment problem dotyczy ponoć głównie bloków chłodzeń wodnych, choć MSI twierdzi, że jego chłodzeń to nie dotyczy.

Jeśli więc macie w planach kupno procesora Intela 12. generacji, miejcie się na baczności, jeśli idzie o temperatury i dobór chłodzenia.