Reklama
aplikuj.pl

Odwzorowali ruchy zorzy polarnej na przestrzeni 3000 lat. Pomogły zapiski naszych odległych przodków

Zorza polarna to efektowne zjawisko, które zachwycało mieszkańców Ziemi nawet przed tysiącami lat. Naukowcy chcieli jednak przekonać się, w jaki sposób wyglądały dawne ruchy zórz i jak mogłyby wyglądać w przyszłości.

O tym, że takie zmiany następują możemy spekulować w oparciu o fakt, iż bieguny magnetyczne naszej planety ulegają przesuwaniu. W efekcie zorze polarne mogłyby pojawić się nawet tam, gdzie zazwyczaj nie występują, na przykład w Polsce. Poza tym, wpływ na to zjawisko może również mieć aktywność naszej gwiazdy. Silne burze słoneczne mogą powodować, że zorze będą występować dalej od biegunów niż ma to miejsce obecnie.

Czytaj też: Sonda Hope uwieczniła zorze na Marsie. Zobaczcie nowe zdjęcia

Naukowcy postanowili zwrócić się w kierunku zapisków prowadzonych przez naszych przodków na przestrzeni ostatnich setek lat, aby ustalić, jak zmieniały się lokalizacje zórz. Pomogły też współczesne badania i obserwacje. W efekcie powstał film pokazujący, jak na przestrzeni 3000 lat przemieszczały się zorze polarne.

Wideo ukazujące ruchy zorzy polarnej opiera się na obserwacjach sprzed niemal 900 lat

Artykuł na ten temat, dostępny na łamach Journal of Space Weather and Space Climate, sugeruje, że – poza historycznymi zapiskami – ważną rolę w badaniach odegrały też analizy związane z paleomagnetyzmem. Polega on na badaniu magnetycznych właściwości skał, co umożliwia lepsze zrozumienie, jak wyglądało ziemskie pole magnetyczne w odległej przeszłości.

Czytaj też: Jak powstaje zorza? Naukowcy są o krok bliżej do rozwiązania zagadki

Jeśli chodzi o archiwalne dokumenty, to jednym z nich był staronordyjski tekst napisany przez Haakona IV starego i jego syna, Magnusa VI Prawodawcę. Poza kwestiami związanymi z ówczesnymi realami panującymi na dworze królewskim, autorzy wspomnieli także o aktywności zórz polarnych nad Grenlandią w latach 1200-1300. Poza tym, współcześni badacze wzięli również pod lupę japoński tekst zwany Nippon Kisho-Shiryo, opisujące zorze polarne występujące około 1200 roku.