Reklama
aplikuj.pl

Testujemy dekoder polsat box 4K. Cała telewizja w jednym pudełku

Dekoder polsat box 4K to nowość w ofercie operatora. Wyposażony w szereg nowoczesnych rozwiązań, oferujący dźwięk Dolby Audio i… czy warto na niego postawić?

Rozpakowanie pudełka

Dekoder polsat box 4K jest zapakowany w kartonowe pudełko w barwach nowych logotypów operatora. To miły dodatek, który zawsze pozytywnie wpływa na pierwszy odbiór produktu.

Zestaw jest prosty, ale kompletny. Znajdziemy w nim pilot, dekoder, kabel zasilający, kabel HDMI oraz instrukcję obsługi. Więcej do szczęścia nie potrzebujemy.

Konfiguracja dekodera polsat box 4K

Szczerze nienawidzę konfiguracji nowych urządzeń. Szczególnie sprzętu RTV. Zazwyczaj nawet jak robię to krok po kroku z instrukcją, to coś zawsze nie działa, jak powinno. Jak poszło mi z dekoderem polsat box 4K?

Po podłączeniu dekodera do zasilania oraz telewizora przewodem HDMI zaświeciła się zielona dioda. Uznałem to za dobry znak. Kolejnym krokiem było sparowanie pilota. Łączy się z dekoderem przez Bluetooth, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dalej mamy konfigurację różnych opcji. Zmiana języka, daty oraz wybór źródła sygnału. W moim przypadku był to tylko Internet (talewizja kablowa IPTV działa z internetem stacjonarnym od Plusa, Netii lub Orange o m.in. prędkości 8 Mb/s), ale możemy jednocześnie korzystać ze źródła internetowego i satelity. Funkcja DUO w dekoderze, która pozwala na przełączanie się w ramach jednego urządzenia pomiędzy technologiami satelitarną i IPTV, jest nowością na rynku. Przy kablowym połączeniu z siecią wystarczy wpiąć kabel Ethernetowy. Przy Wi-Fi należy wpisać hasło do routera. Po czym dekoder wymagał ponownego uruchomienia. Póki co konfiguracja idzie zgodnie z planem.

Po ponownym uruchomieniu byłem pozytywnie zaskoczony, bo wszystko już… działało. Wszystkie usługi oraz lista kanałów były wczytane. Jest obraz, jest dźwięk (i to z soundbaru! podłączonego do telewizora). Tak prostej konfiguracji się nie spodziewałem.

Pomówmy o wyglądzie dekodera i pilota

Dekoder jest niewielką, plastikową skrzynką. Jest lekki, a dzięki niskiej wysokości bardzo łatwo wpasujemy go w okolice telewizora. A w przypadku wielu modeli bez problemu zmieścimy go pod dolną krawędzią ekranu. Z przodu znajdziemy tylko diodę sygnalizującą stan pracy. Z kolei z tyłu porty – gniazda antenowe, USB, port HDMI, Ethernet i zasilania oraz miejsce na dysk HDD (możliwość wpięcia dysku już wkrótce). To miły dodatek.

Pilot jest lekki i nieprzeładowany przyciskami. Znajdziemy na nim tylko najważniejsze opcje i dobrze, że Polsat Box postawił na minimalizm. Oznaczenia są duże i czytelne. Największą zaletą pilota jest zdecydowanie działanie przez Bluetooth, a nie port podczerwieni. Oznacza to, że nie musimy koniecznie celować pilotem w stronę dekodera.

Interfejs dekodera polsat box 4K

Interfejs dekodera polsat box 4K możemy podzielić na dwie części. Pierwsza jest swego rodzaju HUB-em łączącym wszystkie najważniejsze opcje urządzenia. Widzimy tu ostatnio oglądane kanały oraz rekomendacje nowych treści do obejrzenia. Dalej widzimy treści podzielone tematycznie, które pochodzą z różnych źródeł: dostępnych kanałów oraz serwisu Polsat Box Go. Dekoder daje dostęp do Polsat Box Go, do aplikacji mamy stały dostęp z głównego okna Menu.

Drugi poziom widzimy po dwukrotnym wciśnięciu przycisku Home. Ma bardzo prosty, czytelny interfejs. Znajdziemy tu polecane treści, programy Do Obejrzenia, które wybraliśmy z materiałów CatchUP i oznaczyliśmy do obejrzenia w kolejnych dniach, listę kanałów TV i telewizji naziemnej (o ile mamy podpiętą antenę), program TV, nagrania, pliki (po podpięciu np. pendrive’a), radio internetowe, strefę abonenta, wyszukiwarkę treści, serwisy Polsat Box Go i HBO Go oraz Ustawienia.

Cały interfejs działa szybko, płynnie i bez opóźnień. Jest bardzo intuicyjny, zbliżony wizualnie do tego, co znajdziemy w Menu wielu popularnych telewizorów. Dzięki czemu nawet mniej zaawansowani użytkownicy będą w stanie łatwo się tutaj odnaleźć.

Pochwalić należy też podział kanałów telewizyjnych. W niektórych usługach dostępnych na rynku są one losowo rozrzucone po liście i odnalezienie interesujących nas pozycji bywa czasochłonne. Szczególnie jeśli mamy bogatszy pakiet. Tutaj kanały są podzielone tematycznie. Kanały filmowe są obok siebie, podobnie te muzyczne, informacyjne czy sportowe. Dzięki czemu bardzo łatwo można odnaleźć to, co nas interesuje.

Co jeszcze potrafi polsat box 4K?

Funkcją, którą najbardziej sobie chwalę w dekoderze polsat box 4K jest możliwość uruchomienia programu po jego zakończeniu (CatchUP). Możemy to zrobić do 7 dni od emisji (dostępne dla wybranych programów). Spóźniliśmy się na początek meczu, filmu lub serialu? Możemy go włączyć od początku, nawet jeśli od emisji minął już kawałek czasu. Program jest dostępny praktycznie od razu. Nie trzeba czekać na jego wczytywanie, a uruchomienie jest kwestią dosłownie 2-3 sekund.

Kolejną, nieco powiązaną z powyższą funkcją, jest możliwość pauzowania i przewijania programów, które już zostały wyemitowane. Co pozwala uniknąć m.in. przerw na reklamy.

A jeśli zależy nam na obejrzeniu programu po 7 dniach od jego emisji, z pomocą przychodzi nagrywarka nPVR. Pozwala ona zapisać w chmurze do 100 godzin materiału miesięcznie i w pakietach telewizji M oraz L jest usługą darmową. W najtańszym pakiecie to koszt 5 zł miesięcznie, a w razie potrzeby opcję można rozszerzyć do 1500 godzin nagrań na cztery miesiące, co kosztuje 15 zł miesięcznie.

Osoby oglądające telewizję na różnych urządzeniach też będą zadowolone. Z jednej strony możemy oglądać ją na urządzeniach mobilnych i komputerach dzięki Polsat Box Go. Z drugiej dekoder oferuje usługę Multiroom. Oznacza to, że wystarczy zainstalować osobny dekoder przy każdym telewizorze i na każdym z nich możemy oglądać inne programy, płacąc jeden abonament za pakiet TV.

Wbrew pozorom telewizja cały czas idzie do przodu. Udowadnia to dekoder polsat box 4K

Często  słyszymy, że przyszłością są serwisy VOD. Osoby, które tak jak ja, nie mają na co dzień styczności z tradycyjną telewizją faktycznie mogą tak pomyśleć. A nadal, szczególnie w naszym kraju telewizję oglądają codziennie miliony Polaków. Wystarczy kontakt z dekoderem takim jak polsat box 4K i widać, jak usługi telewizyjne bardzo się rozwijają.

Duża w tym zasługa możliwości samego dekodera. To nie jest już tylko skrzynka, która wyłapuje sygnał z anteny i przekazuje go w formie obrazu i dźwięku do telewizora. Przede wszystkim dekoder pozwala na korzystanie z wielu sposobów oglądania treści. Może być podłączony do anteny naziemnej, satelitarnej albo Internetu (Plusa, Netii lub Orange). Sama telewizja też jest dzisiaj inna. Dzięki m.in. funkcji CatchUP przypomina serwis VOD, bo pozwala w zasadzie na życzenie uruchomić dowolny, już wyemitowany program. A w razie potrzeby zawsze można go nagrać i zachować na później.

Dekoder polsat box 4K należy pochwalić za prostotę instalacji oraz obsługi, menu mocno przypominające te obecne we współczesnych telewizorach oraz pilot Bluetooth. Mała rzecz, a potrafi znacznie podnieść wygodę użytkowania. Tak przygotowany i działający sprzęt to idealny argument ku temu, aby pokazać, że telewizja to dzisiaj bardzo przydatna i użyteczna usługa.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Polsat Plus