Reklama
aplikuj.pl

Landsat 9 wkroczył do akcji. Niedawno przesłał pierwsze zdjęcia Ziemi

Landsat 9 został wystrzelony 27 września, a nieco ponad miesiąc później wykonał pierwsze zdjęcia ukazujące naszą planetę. Przed kilkoma dniami trafiły one do sieci, dzięki czemu możemy podziwiać Ziemię z niecodziennej perspektywy.

Zachodnia Australia

Na fotografiach widać różne obszary Stanów Zjednoczonych, Australię oraz obszar pomiędzy Nepalem i Chinami. Landsat 9 jest dziewiątym satelitą skonstruowanym w ramach programu Landsat. Ten jest związany z obserwacjami Ziemi prowadzonymi od 1972 roku. Nie wszystkie próby umieszczenia satelitów w ramach tego przedsięwzięcia zostały jednak zakończone sukcesem. Landsat 6, wystrzelony w 1993 roku, doznał awarii i nie dotarł na orbitę.

Rezerwat Indian Navajo

Czytaj też: Satelita ADRAS-J zbada orbitujący śmieć dla JAXA. Znamy wykonawcę pierwszego etapu CRD2

Pierwsze zdjęcia z Landsat 9 dostarczają ważnych obserwacji na temat naszej zmieniającej się planety i będą napędzać wspólną misję NASA i U.S. Geological Survey, która dostarcza kluczowych danych dotyczących ziemskich krajobrazów i linii brzegowych widzianych z kosmosu. […] NASA będzie kontynuować współpracę z USGS, aby zwiększyć dostępność danych Landsat, aby decydenci w Ameryce – i na całym świecie – lepiej pojmowali skutki kryzysu klimatycznego, zarządzali praktykami stosowanymi w rolnictwie, chronili cenne zasoby i skuteczniej reagowali na klęski żywiołowe.

Bill Nelson, administrator NASA
Floryda

Landsat 9 ma zastąpić na orbicie satelitę Landsat 7, który znajdował się tam od 1999 roku

Landsat 9 posiada dwa instrumenty umożliwiające obserwowanie Ziemi. Jeden wykrywa promieniowanie cieplne, dzięki czemu naukowcy są w stanie śledzić temperatury powierzchni naszej planety. Drugi skupia się natomiast na świetle widzialnym, bliskiej podczerwieni i świetle podczerwonym krótkofalowym na dziewięciu różnych długościach fal.

Himalaje

Nowy satelita ma współpracować z Landsat 8, który trafił na orbitę w 2013 roku. Najnowszy model ma natomiast zastąpić Landsat 7, weterana pozostającego w akcji od 1999 roku. O tym, jak duża jest różnica technologiczna pomiędzy dwoma modelami niech świadczy fakt, iż Landsat 9 rozróżnia 16 000 odcieni danego koloru, podczas gdy Landsat 7 – zaledwie 256.