Reklama
aplikuj.pl

Rośliny jako magazyny energii. Naukowcy nadali ich korzeniom właściwości elektrycznych

Rośliny jako magazyny energii, elektroniczne korzenie,

Zespół ze szwedzkiego Linköping University wskazał, że korzenie roślin można wykorzystać do magazynowania energii, opierając się na wcześniejszych badaniach. Wystarczy tylko podlewać je odpowiednim roztworem i następnie skorzystać z nowych mechanizmów, które odblokowują utworzone w roślinie polimery zdolne do magazynowania energii.

Korzenie niczym akumulatory, czyli rośliny jako magazyny energii

Fasola wykorzystana w eksperymentach zespołu nosi nazwę Phaseolus vulgaris i generuje wewnątrz siebie polimery z wykorzystaniem sprzężonego oligomeru ETE-S, będącego jednym ze składników roztworu do podlewania. To dzięki niemu na korzeniach powstaje przewodząca warstwa polimeru, która zamienia cały system korzeniowy w sieć przewodników, będących w stanie pozostawać w aktywnym stopniu przez ponad cztery tygodnie.

Czytaj też: ClickMeeting przedstawia ranking słuchawek i headsetów. Jakie sprzęty preferują Polacy?

Wcześniej pracowaliśmy z sadzonkami roślin, które były w stanie przyjąć i zorganizować przewodzące polimery lub oligomery. Jednak [w takim scenariuszu] sadzonki roślin mogą przetrwać tylko kilka dni, a roślina już nie rośnie. W tym nowym badaniu używamy nienaruszonych roślin, zwykłej rośliny fasoli wyhodowanej z nasion, i pokazujemy, że rośliny są w sanie przewodzić elektryczność, gdy są podlewane roztworem zawierającym oligomery.

– mówi Stavrinidou.

Czytaj też: W pełni elektryczny samolot dla 100 pasażerów. Wright Electric może odmienić branżę

W jednym eksperymentów naukowcy stworzyli z tych korzeniu superkondensator, udowadniając, że ulepszone dawne rozwiązania są w stanie sprawić, że korzenie magazynują do 100 razy więcej energii niż poprzednie systemy, które wykorzystywały tylko łodygi roślin, i wydaje się, że ma to niewielki wpływ na stan samej rośliny. Te prace ponoć przedstawiają obiecującą ścieżkę integracji systemów energetycznych z żywymi roślinami bez naruszania ich funkcji biologicznych.