Reklama
aplikuj.pl

Księżycowy schron niczym origami. LUNARK po rozłożeniu staje się nie do poznania

O projekcie Lunark, wykorzystującym popularną technikę składania papieru, pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Od tamtej pory prace nabrały rozpędu, a w obecnej formie ten składany schron może powiększyć swoje rozmiary nawet kilkusetkrotnie. Wystarczy go tylko rozłożyć.

Na tym zalety LUNARK się rzekomo nie kończą. Jego projektanci przekonują, że znajdujące się w środku osoby byłyby chronione przed temperaturami rzędu minus 30 stopni Celsjusza oraz gwałtownymi zjawiskami, takimi jak burze śnieżne. Lokatorzy mieliby natomiast dostęp do nieźle wyposażonego wnętrza, zawierającego kapsuły do spania, biurka, panele oświetleniowe czy sprzęt do ćwiczeń.

Czytaj też: Domy na Marsie. NASA wybrała potencjalne schronienia dla kolonizatorów

Jak to w ogóle możliwe, by mobilny budynek o tak imponujących cechach miał być choćby rozważany pod kątem wykorzystania na przykład na Księżycu? Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku włókno węglowe, z którego wykonano skorupę LUNARK. Jest ona lekka, wytrzymała i – co najważniejsze w przypadku tej nietypowej konstrukcji – nadaje się do wielokrotnego składania i rozkładania.

Twórcy LUNARK testowali go na Grenlandii przez 60 dni

Poza włóknem węglowym, do stworzenia LUNARK jego pomysłodawcy wykorzystali kompozytową białą gumę, co zwiększyło elastyczność konstrukcji. Z kolei za przenoszenie obciążeń odpowiada zewnętrzna aluminiowa rama. Złożenie całości jest zdaniem twórców na tyle łatwe, że poradzą sobie z tym dwie osoby. Co ciekawe, sami zainteresowani zdecydowali się na odważny krok, aby udowodnić przydatność swojego projektu. Spędzili bowiem 60 dni na Grenlandii, radząc sobie z tamtejszymi niezwykle ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Czytaj też: Dlaczego Księżyc ma tak mało kraterów uderzeniowych? To przez ocean magmy

Skorupa pokrywająca konstrukcję jest wyposażona w panele słoneczne, które zasilają baterię o pojemności 1000 amperogodzin. Znajdujący się wewnątrz system oświetlenia naśladuje naturalny cykl dnia i nocy, co pomaga utrzymać rytm dobowy. Twórcy zaimplementowali również symulator pogody, aby zwalczać monotonię dnia codziennego. Biorąc pod uwagę fakt, że całkowita waga LUNARK wynosi nieco ponad 1700 kilogramów, to jego wyposażenie jest naprawdę imponujące.