Reklama
aplikuj.pl

Opracowano materiał przewodzący, monitorujący aktywność mięśni bez irytujących czujników

Opracowano materiał przewodzący, aktywność mięśni

Obecne sposoby śledzenia aktywności mięśni sprowadzają się do wykrywania ich aktywności elektrycznej, co w większości przypadków wymaga naklejenia elektrod bezpośrednio na skórę. Jednak naukowcy opracowali specjalny materiał przewodzący, który jest w stanie całkowicie zastąpić te czujniki, a na dodatek można go prać.

Ten materiał przewodzący monitoruje aktywność mięśni bez czujników

W poszukiwaniu tańszej, wygodniejszej i bardziej niezawodnej alternatywy dla tradycyjnych elektrod, zespół kierowany przez profesora Huanana Zhanga z University of Utah rozpoczął swoje prace od tkaniny z bawełny i poliestru. To na nią nałożył mikroskopijną warstwę srebra, które odpowiada za przewodzenie prądu elektrycznego. Jego toksyczność dla ludzkiej skóry wyeliminowano z wykorzystaniem dodatkowej warstwy złota.

Czytaj też: Dopasowują marsjańskie meteoryty niczym puzzle. Naukowcy dowiedzieli się, z których kraterów pochodzą próbki

W teście praktycznym powłoka srebrno-złota trafiła na wybrane obszary wspomnianej materiałowej opaski, która następnie została nałożona na przedramię ochotnika. Przewody elektryczne poprowadzono z pokrytych obszarów odzieży do tradycyjnego już przenośnego urządzenia do elektromiografii. Kiedy osoba wykonywała różne czynności, rękaw dokładnie wykrywał sygnały elektryczne wytwarzane przez mięśnie przedramienia podczas ich skurczu. Dodatkowo, powleczone obszary zachowały swoją funkcjonalność przez piętnaście cykli prania w zwykłej pralce.

Czytaj też: Rośliny jako magazyny energii. Naukowcy nadali ich korzeniom właściwości elektrycznych

Przyszłość tego materiału? Przede wszystkim dalszy rozwój i dopracowywanie. Istnieje też nadzieja, że ​​po dalszym rozwoju technologia będzie mogła zostać zastosowana nie tylko w rękawach, ale także w innych ubraniach, które ściśle przylegają do skóry. Mogłyby one znaleźć zastosowanie w takich dziedzinach, jak medycyna rehabilitacyjna, monitorowanie zdrowia i lekkoatletyka (via New Atlas).