Reklama
aplikuj.pl

PCIe 5.0 tylko dla Z690? Nowe informacje o Intel B660

pierwsze oficjalne zdjęcie procesorów Alder Lake Intela, zdjęcie procesorów Alder Lake Intela

Serwis Videocardz otrzymał zdjęcia etykiet dla paczek od jednego z recenzentów platformy Intel Alder Lake z wydrukowaną etykietą wspominającą o płycie głównej ASUS PRIME B660-PLUS D4. Co ciekawe, ponoć ASUS dostarczył płytę główną Z690 w niewłaściwym pudełku, przypadkowo ujawniając ważne informacje na temat chipsetu Intela z serii 600 średniej klasy.

Czyżby Intel zarezerwował standard PCIe 5.0 tylko dla Z690?

To jedno niewłaściwe pudełko najpewniej wskazało, że podstawowy i średni segment płyt głównych Intela kolejno z chipsetem H610 i B660, przystanie na standardzie PCIe 4.0. To z jednej strony dziwne, zważywszy na to, że obsługa PCIe 5.0 zależy od procesora, a nie chipsetu, ale najpewniej to przejaw dążenia do zminimalizowania kosztów produkcji płyt. Te przecież muszą zostać odpowiednio wykonane, aby ich laminat był w stanie sprostać potencjałowi PCIe nowej generacji.

Czytaj też: Dwa nowe miniaturowe komputery OnLogic ze sprzętem Intela i AMD

Intel dodatkowo tym ruchem zwyczajnie oddzieli grubą kreską poszczególne segmenty płyt głównych, choć nie mamy bezpośredniego potwierdzenia, że każda płyta B660 będzie pozbawiona wsparcia PCIe 5.0. To wydaje się prawdopodobne, ale tak jak kwestia pamięci operacyjnych nie jest jasna, tak też możliwości płyt B660 pozostają małą tajemnicą.

Czytaj też: 64 TB i do 26 GB/s – oto co potrafi najszybszy komercyjny SSD Accelsior 8M2

Z690 nie będzie jednak najpewniej jedynym chipsetem z możliwościami PCIe 5.0, bo Intel ma zamiar wprowadzić na rynek H670, który to powinien nadal obsługiwać nowy standard.