Reklama
aplikuj.pl

Procesory AMD zagrożone. Górnicy Raptoreum mogą upodobać sobie ich okazałą pamięć L3

Wyciek nowej generacji Threadripperów, szczegóły Ryzen Threadripper 5000

Licho nigdy nie śpi, a tym lichem ewidentnie są kryptowaluty oraz ich wpływ na rynek produktów konsumenckich. Wedle raportu Bitcoin Press procesory AMD mogą zostać wzięte na celownik górników, potencjalnie doprowadzając do tego samego, do czego ci doprowadzili z kartami graficznymi.

Przez kryptowalutę Raptoreum procesory AMD może spotkać ten sam los, co karty graficzne

Wszystko rozbija się o kryptowalutę Raptoreum (RTM), która może potencjalnie spowodować niedobór procesorów AMD Ryzen, a przede wszystkim potężnych układów HEDT Threadripper i serwerowych EPYC. Raptoreum wystartowało na początku tego roku i opiera się na modelu Proof-of-Work (PoW) oraz algorytmie GhostRider, który łączy algorytmy x16r oraz CryptoNight i zadziwiająco bardzo „lubi” procesory z dużymi pokładami pamięci L3.

Czytaj też: Premiera NVIDIA A2. To obecnie najtańszy akcelerator firmy

Threadripper 3970X dziennie wydobywa do 404 Raptoreum. EPYC 7742 do 597, a procesory pokroju Ryzen 9 5940X, czy Ryzen 9 5900X, dzięki swoim 64 MB pamięci podręcznej L3 kolejno 205 i 172 Raptoreum. Obliczenia serwisu Tom’s Hardware wskazują, że te procesory zarabiają odpowiednio 4,16 i 3,43$ dziennie, co oznacza, że zwracają się kolejno w 178 i 153 dni.