Reklama
aplikuj.pl

Oto pierwszy HDD PCIe NVMe. Seagate pokazał wyjątkowy dysk talerzowy

pierwszy HDD PCIe NVMe, Seagate wyjątkowy dysk talerzowy, Seagate HDD PCIe, HDD NVME

Dyski NVMe wykorzystują linie PCIe, podczas gdy te z AHCI, bazują na magistralach SATA, oferując do 750 MB/s transferu, podczas gdy PCIe 3.0×4 zapewnia 4000 MB/s. Różnice widzicie więc sami, dlatego potencjał pierwszego HDD PCIe NVMe od Seagate z pewnością możecie już sobie wyobrazić. Te możliwości odblokowała premiera specyfikacji NVMe 2.0.

Seagate pokazało pierwszy HDD PCIe NVMe. Ten ma przede wszystkim zadbać o szerszą kompatybilność

Seagate zademonstrowała podczas imprezy Open Compute Project Summit pierwszy na świecie dysk HDD (talerzowy) podłączony do komputera za pomocą interfejsu PCIe. Dokładnie tak – mowa o tym samym, z którego korzystają SSD na M.2, czy PCIe, wykorzystujące protokół NVMe. Ten eksperymentalny dysk talerzowy jest oparty na zastrzeżonym kontrolerze firmy Seagate, który obsługuje wszystkie trzy główne protokoły, a w tym SAS, SATA i NVMe przez „natywny port NVMe”.

Czytaj też: Marka TicWatch wkracza na polski rynek

Dysk twardy został zademonstrowany w prototypowej obudowie JBOD 2U, w której zastosowano przełącznik PCIe łączący się z dwunastoma 3,5-calowymi dyskami za pomocą interfejsu PCIe. Chociaż obecne dyski HDD mogą zadowolić się pojedynczą linią PCIe w wersji 2.0, to te przyszłe mogą znacząco przewyższyć gwarantowane przez SATA III 6 Gb/s, czy 12 Gb/s przez SAS. Jednak ten eksperymentalny HDD nie powstał po to, aby zachwycać prędkością, a właśnie kompatybilnością.

Czytaj też: PCIe 5.0 tylko dla Z690? Nowe informacje o Intel B660

Integracja HDD z NVMe przede wszystkim uprości kwestię sprzętową w centrach danych, gdzie SSD NVMe zyskują na popularności. Zajmie to jednak trochę czasu, bo sam Seagate twierdzi, że pierwsze próbki dysków PCIe/NVMe HDD będą dostępne dla kluczowych klientów dopiero we wrześniu 2022 roku, czyli za prawie rok. Z kolei komercyjne HDD PCIe NVMe będą dostępne dopiero w połowie 2024 roku.