Reklama
aplikuj.pl

Nowo zidentyfikowany dinozaur z Wyspy Wight zmienia historię iguanodonów

Brighstoneus simmondsi to posiadacz nietypowego nosa i zaskakującej liczby zębów. Szczegóły na temat dinozaura sprzed 127 mln lat ukazały się na łamach Journal of Systematic Palaeontology.

Za odkryciem stoją przedstawiciele Natural History Museum, którzy natrafili na szczątki na Wyspie Wight. Nowo opisany gatunek należy do tzw. iguanodonów, grupy ornitopodów zamieszkujących Ziemię od środkowej jury.

Czytaj też: Zidentyfikowano nowy gatunek dinozaura, który zamieszkiwał dzisiejszą Grenlandię

Brighstoneus simmondsi miał około 8 m długości i ważył około 900 kg. Ze względu na miejsce odkrycia, można przypuszczać, że na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii we wczesnej kredzie występowało znacznie więcej dinozaurów z rodzaju iguanodonów niż wcześniej sądzono. Różnorodność wśród przedstawicieli tego rodzaju najprawdopodobniej okaże się większa niż początkowo zakładano, a częstotliwość odkryć na Wyspach powinna wzrosnąć.

Dinozaur z gatunku Brighstoneus simmondsi był jednym z tzw. iguanodonów

Jak do tej pory wszelkie szczątki iguanodonów znajdowane na Wyspie Wight uznawano zazwyczaj za pochodzące od jednego z dwóch gatunków. Jeremy Lockwood z Uniwersytetu w Portsmouth postanowił jednak skatalogować pozostałości sprzed milionów lat. W ten sposób zauważył różnice pomiędzy wcześniej sklasyfikowanymi iguanodonami, a nowym osobnikiem (choć znalezionym 43 lata temu).

Czytaj też: Gorgonopsy przejawiały współczesne zachowania. Te drapieżniki rządziły Ziemią jeszcze przed dinozaurami

Uwagę naukowca zwróciła liczba zębów oraz obecność nietypowego nosa. O ile wcześniej znane gatunki cechowały się posiadaniem 23-24 zębów, tak ten miał ich 28. Pozostałe miały proste, niewielkie nosy, natomiast nowo zidentyfikowany został obdarzony znacznie większym, bulwiastym. W oparciu o te informacje Lockwood uznał Brighstoneus simmondsi za osobny gatunek. Był on roślinożercą i najprawdopodobniej jego odkrycie będzie stanowiło punkt zwrotny w badaniach na temat iguanodonów z Wyspy Wight.