Reklama
aplikuj.pl

Komórki w naszych mózgach tworzą hotspoty. Naukowcy zrozumieli ich rolę

Od dawna przedstawiciele świata nauki próbowali zrozumieć, jaka jest rola komórek mózgowych występujących w hipokampie. To właśnie on odpowiada za naszą zdolność do uczenia się i zapamiętywania.

Teraz, za sprawą badań, które ukazały się w Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, możemy wreszcie poznać odpowiedź na palące pytanie. Bo choć jasnym było, że nieprawidłowości w obrębie komórek wchodzących w skład hipokampu mogą prowadzić do zaburzeń neurologicznych, to czynniki stojące za tym zjawiskiem były znacznie mniej jasne.

Czytaj też: Innowacyjny implant mózgowy zamienił wyobrażone pismo na prawdziwy tekst. Pierwszy przypadek w historii

Jak wynika z analiz dokonanych przez Jamesa Trimmera i jego współpracowników, komórki w ludzkim mózgu tworzą swego rodzaju hotspoty. Są one kluczowe dla tzw. sygnalizacji wapniowej i pełnią ważną rolę w kontekście aktywacji ekspresji genów. Naukowcy określają je mianem bram, które wpuszczają naładowane atomy do wnętrza komórki. Ich wymiana stanowi podstawę procesu, w którym komórki komunikują się ze sobą. Chodzi o przekazywanie sygnału z jednej grupy komórek do drugiej, co z kolei umożliwia jego przetwarzanie.

Naukowcy już dawno temu zauważyli, że komórki mózgowe tworzą tzw. hotspoty

Już wcześniej zespół Trimmera wykazał, że niektóre z tych bram przepuszczają wyłącznie jony potasu przez błonę komórkową. W przypadku innych „przejść” mogły jedynie jony wapnia. Teraz, prowadząc badania na gryzoniach, naukowcy dowiedli, że zakłócenie działania białek związanych z sygnalizacją wapniową, które znajdują się w hotspotach, prowadziła do zakłócenia procesów kluczowych między innymi dla uczenia się i funkcjonowania pamięci. Jak przyznaje główny autor badania, potrzeba jeszcze wiele wysiłku, aby zrozumieć znaczenie tej sygnalizacji. Z drugiej strony, uzyskane wyniki mogą dostarczyć informacji dotyczących funkcjonowania mózgu, a w dalszej perspektywie: tworzenia leków na schorzenia neurologiczne.