Reklama
aplikuj.pl

Beechcraft AT-6 Wolverine wyjeżdżają za granice. Gdzie trafią samoloty szturmowe?

Beechcraft AT-6 Wolverine, samoloty szturmowe, lekkie samoloty szturmowe

Amerykańska firma Textron Aviation zdecydowała się podpisać kontrakt o wartości 143 miliona dolarów z Królewskimi Tajskimi Siłami Powietrznymi. Na jego mocy samoloty szturmowe Beechcraft AT-6 Wolverine po raz pierwszy wyjadą za granicę USA, aby zastąpić istniejącą flotę starzejących się Aero L-39 Albatros.

Lekki samoloty szturmowe Beechcraft AT-6 Wolverine trafią na służbę Sił Powietrznych Tajlandii

Czytaj też: Sprzedano rosyjski pocisk hipersoniczny z czasów zimnej wojny

Kontrakt obejmuje dostarczenie ośmiu samolotów Beechcraft AT-6 Wolverine, sprzętu wsparcia naziemnego, części zamiennych, czy sprzętu szkoleniowego. Według oświadczenia firmy (via Defense News), szkolenie tajlandzkich specjalistów od konserwacji rozpocznie się w Tajlandii w 2023 roku, a szkolenie pilotów w Wichita w 2024 roku. Ta umowa na AT-6 wspiera priorytety modernizacyjne kraju i porozumienie o współpracy obronnej między USA i Tajlandią.

Czytaj też: 44 miliardów na ulepszenie F-22 Raptor. Lockheed Martin zgarnął ogromny kontrakt

AT-6 mają dołączyć do floty Royal Thai w 2024 roku, jako Beechcraft AT-6TH i tak się składa, że Tajlandia jest pierwszym międzynarodowym klientem, który sięgnął po te lekkie samoloty szturmowe. Te na służbie tamtejszych Sił Powietrznych będą prowadziły „szeroki wachlarz misji wspierających bezpieczeństwo granic, a także zwalczających przemyt narkotyków i handel ludźmi”, jak powiedział prezes firmy Textron.