Reklama
aplikuj.pl

Stworzono innowacyjne opatrunki z nanocząstkami srebra. Aktywują się tylko wtedy, gdy trzeba

Nanocząstki srebra stymulują gojenie ran

Australijscy naukowcy stworzyli zaawansowane opatrunki na rany, które mogą zmienić sposób leczenia oparzeń u dzieci. To może być przełom dla całej medycyny regeneracyjnej.

Oparzenia są jednym z najczęstszych urazów, które dotykają Australijczyków i jedną z głównych przyczyn śmierci dzieci poniżej 4. roku życia. Mimo iż wskaźniki przeżywalności pacjentów z oparzeniami poprawiły się w ostatnim czasie, ich leczenie u dzieci nadal stanowi wyzwanie, zwłaszcza u świecie zdominowanym przez lekooporne bakterie.

Naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej opracowali innowacyjne, hydrożelowe opatrunki reagujące na bodźce, które ograniczają ryzyko infekcji bakteryjnych i stymulują gojenie ran. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Biomedicines.

Opatrunki „na żądanie”

Zaawansowany hydrożelowy opatrunek, opracowany przez naukowców z Future Industries Institute, zapewnia uwalnianie nanocząstek srebra, które niszczą antybiotykooporne bakterie i przyspieszają gojenie ran. Innowacyjny jest natomiast sam system ich dostarczania, reagujący na zmiany pH i temperatury. W praktyce oznacza to, że aktywuje się tylko wtedy, gdy pojawia się infekcja.

Zakażenie rany i sepsa to codzienne problemy dzieci z ranami oparzeniowymi. Produkty do pielęgnacji ran na bazie srebra mogą hamować rozwój bakterii, ale mogą również powodować toksyczność, gdy dostarczają zbyt dużo srebra do ran. Nasza terapia jest wyjątkowa, ponieważ wykorzystuje antybakteryjne właściwości srebra, ale unika nadmiernej ekspozycji, ponieważ aktywuje się tylko wtedy, gdy infekcja jest obecna.

dr Zlatko Kopecki, jeden z twórców opatrunków

W Australii co roku odnotowuje się ok. 50 000 przyjęć do szpitala związanych z oparzeniami, przy czym szczególnie zagrożone są małe dzieci. Oparzenia (65%) lub oparzenia płomieniem (20%) to najczęstsze obrażenia związane z oparzeniami u dzieci w wieku do czterech lat. Prawie 75% wszystkich oparzeń można zapobiec.

Te zaawansowane, opatrunki z nanocząsteczkami srebra „na żądanie” będą regulować stan zapalny, jednocześnie promując regenerację tkanek, dzięki czemu jest to znacznie bezpieczniejsza i skuteczna terapia dla dzieci.

dr Zlatko Kopecki