Reklama
aplikuj.pl

Test Acer Aspire C24-1650

test Acer Aspire C24, recenzja Acer Aspire C24, opinia Acer Aspire C24

Komputery All-in-One to ciekawe propozycje w szczególności dla osób, które nie chcą zajmować miejsca na biurku osobną skrzynką. Jak w testach zaprezentuje się Acer Aspire C24-1650?

Akcesoria Acer Aspire C24-1650

Wraz z komputerem otrzymujemy 65 W zasilacz, instrukcję, myszkę i klawiaturę. Te dwie ostatnie to typowo biurowe konstrukcje, od których zbyt wiele nie można oczekiwać, ale dobrze sprawdzą się w codziennej pracy. Co ważne są one bezprzewodowe, co na pewno dla wielu osób będzie zaletą.

Czytaj też: Test Shuttle XPC Cube SH370R8

Wygląd i specyfikacja Acer Aspire C24-1650

Pod względem wyglądu komputer wypada dobrze – po prostu wygląda jak srebrny monitor. Jest to na pewno eleganckie, a plusem są na pewno cienkie boczne ramki (ekran zajmuje 90,71% obudowy). Generalnie Acer Aspire C24-1650 po prostu wpasuje się w większość pomieszczeń i zbytnio nie będzie się wyróżniał. Tutaj wspomnę tylko jeszcze o grubości, która wynosi zaledwie 37,1 mm. Całość jest więc naprawdę cienka i potrzebuje mało miejsca.

Monitor to konstrukcja o przekątnej 23,8 cala i rozdzielczości 1920 x 1080 px. Dołączona nóżka pozwala na jego pochylanie w zakresie od -5° do 25°, co z pewnością jest plusem. Producent mówi też o technologii BlueLightShield, która obniża ilość niebieskiego światła. Acer nie mówi tutaj nic więcej na temat choćby pokrycia kolorów czy maksymalnej jasności. Znalazłem informacje jedynie o maksymalnych kątach widzenia – 178°, a rodzaj matrycy to LCD TFT.

Nad monitorem znajdują się mikrofony oraz kamera Full HD. Co ciekawe jest tam specjalna zasłonka, więc jeśli zazwyczaj zaklejacie kamery w laptopach tutaj nie musicie tego robić. Przycisk włączający znajduje się na samym spodzie. Tam też po bokach producent umieścił głośniki. Są to jednak dosyć słabe konstrukcje pod względem jakości dźwięku. Do wideokonferencji na pewno się nadadzą, natomiast muzyka brzmi naprawdę słabo, podobnie jest z filmami.

Przejdźmy może do złączy. Obok przycisku włączającego jest USB 2.0 oraz czytnik kart SD. Szkoda, że tutaj właśnie nie ma USB w nowszej odsłonie. Z tyłu mamy do dyspozycji HDMI, ethernet 1 GbE, wejście na zasilacz, 2x USB 3.2 Gen2, 1x USB 3.2 Gen1 oraz złącze audio. Trochę mało jest złączy USB, co będzie przeszkadzało w szczególności, jeśli korzystacie z myszki i klawiatury na to właśnie złącze. Wtedy też tylko dwa pozostaną wolne. Acer Aspire C24-1650 ma też miejsce na blokadę Kensington Lock, co może się przydać w bardziej publicznych miejscach.

Czytaj też: Test Microsoft Surface Studio 2. Marzenie profesjonalisty?

Na pokładzie znajduje się procesor Intel Core i5-1135G7. Jest to konstrukcja 4-rdzeniowa i 8-wątkowa o maksymalnym taktowaniu 4,20 GHz. Współpracuje on z jedną kością DDR4 8 GB o prędkości 3200 MHz i opóźnieniach CL22. Szkoda, że tutaj nie ma przynajmniej 16 GB, co często może okazać się przydatne. Producent deklaruje jednak możliwość rozbudowy do 32 GB. Karta graficzna to zintegrowany z procesorem model Intel Iris Xe, więc tutaj również szału nie ma. Dysk to 512 GB konstrukcja NVMe od Kingstona. Z ważnych rzeczy musze jeszcze wspomnieć o obecności WiFi 6 oraz Bluetooth 5.0 – łączność powinna więc stać na dobrym poziomie. Jest też wcześniej wspomniana karta ethernet 1 GbE (Realtek RTL8168/8111). Na pokładzie mamy też preinstalowany system Windows 10 Pro.

Testy matrycy Acer Aspire C24-1650

Pokrycie kolorów rzędu 96% sRGB, 76% AdobeRGB, 75% P3 oraz 70% NTSC jest nawet całkiem niezłym wynikiem. Gamma wynosi 2,0, czyli odstaje trochę od idealnej. Maksymalna jasność to 302,9 cd/m^2, kontrast wynosi wtedy 3030:1, natomiast punkt bieli jest fatalny – 11000K to bardzo słaby wynik, bardzo mocno odstający od idealnego. Różnice pomiędzy różnymi częściami ekranu widać też w niejednorodności kolorów czy podświetlenia. Za to odwzorowanie kolorów jest nawet dobre i średnia Delta-E wynosi 1,74. Matryca ma więc swoje wady oraz zalety, natomiast uważam, że do pracy biurowej powinna całkiem nieźle się sprawdzić.

Testy Acer Aspire C24-1650

AiO stworzone jest do pracy biurowej, co widać po testach. Dobrze wypada on w takich benchmarkach jak PCMark 10 czy Speedometer 2.0, natomiast w pozostałych jest już słabiej. Oczywiście wpływ na to ma obecność tylko zintegrowanej karty graficznej, 8 GB pamięci RAM oraz 4-rdzeniowego i 8-wątkowego procesora. Plusem jest za to dobra wydajność jednordzeniowa, co potwierdza stosowny test Cinebench R23.

Acer Aspire C24-1650 niezbyt nadaje się do gier, w szczególności w rodzielczości Full HD, ale tutaj ponownie nie ma zaskoczenia. Dla przykładu na najniższych możliwych ustawieniach w grze Total War Saga: Troy średnia ilość fps to 27,3 w Borderlands 3 16,4. Nie są to złe wyniki jak na iGPU, ale trzeba będzie obniżyć rozdzielczość aby móc płynnie cieszyć się z rozgrywki. Nie jest to jednak przeznaczeniem tego PC.

Komputer bardzo dobrze sprawdza się w buszowaniu po sieci, pracy w Office czy typowo biurowych zastosowaniach. Obecność WiFi 6 również pozwala wyciągnąć maksimum z łącza. przy tego typu pracach nie mam żadnych uwag do testowanego sprzętu.

Temperatury, głośność, pobór mocy Acer Aspire C24-1650

Spoczynek to wyświetlony sam pulpit. Za obciążenie wykorzystałem połączenie Cinebench R23, FurMark i CrystalDiskMark.

Tutaj testowany sprzęt wypada naprawdę dobrze. W spoczynku pobiera mało mocy, temperatury są niskie, a całość działa naprawdę cicho. Jest zresztą podobnie pod obciążeniem, gdzie nadal jest bardzo cicho, temperatury nie są wybitnie wysokie, a pobór mocy zgodny z oczekiwaniami. Procesor pod obciążeniem pracuje z taktowaniem 2,4 GHz, co jest dosyć niską wartością, ale również bez zaskoczenia.

Czytaj też: Test Intel NUC 9 Exteme Kit

Podsumowanie testu Acer Aspire C24-1650

Acer Aspire C24-1650 w momencie pisania tekstu nie był dostępny w sklepach, a jego ostatnia cena to ok. 2700 zł. Uważam, że jest to naprawdę niezła konstrukcja do zastosowań czysto biurowych lub wszędzie tam, gdzie potrzebna jest większa matryca niż obecna w laptopach, nie ma miejsca na postawienie skrzynki, a sama wydajność ma starczyć do podstawowych zadań.

Specyfikacja nie jest bowiem imponująca, co widać po wynikach testów. Natomiast w czysto biurowych zastosowaniach AiO sprawdza się bardzo dobrze. Szkoda tylko, że same głośniki nie są lepsze, co na pewno czasami było by przydatne. Zastosowana matryca ma swoje wady i zalety, z czego plusem jets pokrycie kolorów (jak na swoją klasę), a minusem punkt bieli mocno odstający od idealnego. Całość podczas pracy jest cicha i pobiera naprawdę mało mocy nawet pod obciążeniem. Także same temperatury pozostają na w pełni akceptowalnym poziomie. Warto też docenić dołączoną podstawową myszkę i klawiaturę, natomiast z wad musze wspomnieć o małej liczbie złączy USB.

Acer Aspire C24-1650 warto więc rozważyć do biura lub wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na skrzynkę, a laptop ma za małą matrycę. W takich zastosowaniach sprawdzi się on dobrze i właśnie do tego polecam testowany sprzęt.