Reklama

Pierwsze spojrzenie na procesor Alder Lake-M Intela z LPDDR5

Alder Lake-M, procesor Alder Lake-M Intela

Właśnie w bazie danych SiSoftware pojawił się po raz pierwszy procesor Alder Lake-M Intela, który jest o tyle wyjątkowy, że przekłada rdzenie wydajnościowe na rzecz tych energooszczędnych.

Pierwszy test procesora Intel Alder Lake-M ujawnia szczegóły energooszczędnej rodziny

Wedle wpisu, ten układ Alder Lake będzie wyposażony w dziesięciordzeniową konfigurację, oferując domniemane 20 wątków. To jednak najpewniej błąd ze strony oprogramowania, bo w rzeczywistości wśród tych 10 rdzeni tylko dwa posiadają Hyper-Threading (jako P-Cores), a pozostałe osiem zapewniają tylko jeden wątek (jako E-Cores). Finalnie powinien więc oferować 12 wątków.

Czytaj też: NVIDIA RTX A4500 z GA102 na horyzoncie. To karta graficzna do stacji roboczych

Jako że test obejmował platformę Intel Reference Validation, to najpewniej wczesna wersja procesora. Ten prototyp osiągał częstotliwość Boost do 4,7 GHz, podczas gdy podstawowa wynosiła 806 MHz i obsługiwał pamięć LPDDR5. Będzie to jeden z najbardziej energooszczędnych procesorów Intela generacji Alder Lake z myślą o notebookach i ultrabookach.

Czytaj też: Pixel 6 i Pixel 6 Pro otrzymują nieoczekiwaną aktualizację. Naprawi błędy?

Inne szczegóły obejmują 5 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu i 12 MB pamięci podręcznej L3. Po stronie tej operacyjnej LPDDR5 Alder Lake M będzie jedną z pierwszych platform mobilnych wykorzystujących niskoprofilową pamięć DDR5.