Reklama
aplikuj.pl

Figa na pustyni. Nowy gatunek drzewa odkryty na Uluru

Uluru

Australijscy naukowcy dokonali spektakularnego odkrycia. Zidentyfikowali nowy gatunek rośliny rosnącej na Uluru, świętej górze Aborygenów. Mowa o Ficus desertorum, czyli fidze pustynnej, która różni się od swoich krewniaków.

Figi to jedne z najbardziej rozpoznawalnych drzew na świecie. Do niedawna w środkowej Australii występował tylko jeden gatunek – Ficus brachypoda. Botanik dr Russell Barrett z Australian Institute of Botanical Science znalazł kolejny. To odkrycie pokazuje, że populacje środkowoaustralijskie reprezentują odrębny gatunek, wcześniej mylony z północnymi krewniakami.

Dokładne badania kolekcji przechowywanych w herbariach w całej Australii, a także w odniesieniu do historycznych okazów przechowywanych w europejskich herbariach, wykazały, że populacje środkowoaustralijskie rzeczywiście różnią się morfologicznie od bardziej północnych lub zachodnich populacji. Figi te są niezwykle ważnym gatunkiem dla Aborygenów w środkowej Australii, służą im za pożywienie, schronienie i duchowość. Uszkodzenie tych drzew mogło być historycznie karane śmiercią, takie jest ich znaczenie dla całej społeczności.

dr Russell Barrett

Święta figa Aborygenów

Święta figa Aborygenów rośnie również na innych terenach Australii, nie jest specyficzna tylko dla Uluru. Nowa nazwa została wybrana po konsultacji z Central Land Council, aby sprawdzić, czy nazwa tubylcza byłaby odpowiednia.

Zdecydowaliśmy się nazwać gatunek Ficus desertorum, ponieważ najczęściej używaną angielską nazwą dla tego gatunku jest „desert fig”. Nazwa ta podkreśla również, jak niezwykłe jest znalezienie figi na pustyni.

dr Russell Barrett

Gatunek został odkryty przez Brendana Wilde’a, jednego ze studentów dr Rusella Barretta. Po obejrzeniu okazu, botanik podejrzewał, że ma do czynienia z nowym gatunkiem, ale dopiero dalsze analizy to potwierdziły.

Ficus desertorum

Znalezienie nowego gatunku w nauce jest zawsze ekscytujące, ale odkrycie go na Uluru nie jest czymś, czego można się spodziewać w ciągu całego życia.

dr Russell Barrett

Głównym czynnikiem różnicującym ten gatunek są jego liście, które są gładsze, węższe i grubsze niż u spokrewnionych gatunków figowców australijskich. Drzewa są wykorzystywane jako schronienie dla altanników (ptaków) i szerokiej gamy rodzimych ślimaków, które zyskują cenny cień w jałowym środowisku.

Mamy nadzieję, że opisanie tego gatunku nową nazwą naukową wzmocni jego ochronę w tak suchym środowisku. Chociaż gatunek ten jest dość szeroko rozpowszechniony i nie jest obecnie zagrożony, występuje tylko w małych populacjach, więc zmiany klimatu lub lokalne oddziaływania, takie jak pożary, mogą wpłynąć na niego w najbliższej przyszłości.

dr Russell Barrett

Nowa nazwa naukowa została formalnie opisana w czasopiśmie Telopea.