Reklama
aplikuj.pl

ONZ projektuje pływające miasto. Ma wytrzymać nawet huragany 5 kategorii

ONZ projektuje pływające miasto, pływające miasto

Do nieuniknionego można albo się przyzwyczaić, albo odpowiednio zareagować, bo wszelkie próby ucieczki skończą się zawsze tak samo – niczym. Świetnym tego przykładem jest globalne ocieplenie, które jest nie tylko nieuniknione w pewnym stopniu, ale też nieodwracalne, co oznacza pewność wzrostu szans na wystąpienie susz, pożarów i powodzi. Na szczęście niektóre kraje zaczęły planować z wyprzedzeniem i świetnym tego przykładem jest program UN-Habitat, w ramach którego ONZ zaprojektuje pływające miasto.

Jako część konkursu World Expo 2030 powstaje pływające miasto z udziałem specjalistów z ONZ, firmy Oceanix oraz miasta Busan

Busan Metropolitan City of the Republic of Korea, ONZ-Habitat i OCEANIX połączyły siły, aby zbudować pierwszy na świecie prototyp zrównoważonego pływającego miasta. Wszystko po to, aby wyprzedzić fizyczne zagrożenia, a nawet te społecznego, bo wraz z ciągłym wzrostem liczby ludności coraz więcej ludzi jest wypychanych do nadmorskich miast. Te regiony są z kolei notorycznie podatne na powodzie i huragany.

Czytaj też: Wiatrakowiec Tensor 600X pokazuje, czym jest „pośledni VTOL”

Zrównoważone, pływające miasta są częścią dostępnego nam arsenału strategii adaptacji do klimatu. Zamiast walczyć z wodą, nauczmy się z nią żyć w zgodzie. Z niecierpliwością czekamy na opracowanie rozwiązań opartych na naturze poprzez koncepcję pływającego miasta, a Busan jest idealnym wyborem do wdrożenia prototypu

– powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy ONZ-Habitat, Maimunah Mohd Sharif.

Czytaj też: Ponad 20-letni pionowzlot Leonardo AW609 pojawił się w Dubaju

Częścią adaptacji do klimatycznych zmian jest budowanie miast, które mogą wytrzymać te zagrożenia i które będzie można powielać szybko na całym świecie. W ramach tego projektu plan obejmuje opracowanie pływającego miasta z szeregu sześciokątnych platform na powierzchni wody, które będą oparte o pływającą powłokę wapienną. Ta po wystawieniu na działanie prądu elektrycznego sama się naprawi.

Czytaj też: Największa pływająca struktura na świecie czyli sektor przemysłowy OXAGON w mieście przyszłości NEOM

To pływające miasto, którego opracowaniem i wdrożeniem zajmie się program ONZ UN-Habitat, firma OCEANIX i nadmorskie miasto Busan, będące drugim co do wielkości miastem w Korei Południowej. Będzie całkowicie samowystarczalne, produkując własną żywność i wodę, a na dodatek będzie odporne na wszelkiego rodzaju zagrożenia związane ze zmianą klimatu, a w tym huragany kategorii 5.