Reklama
aplikuj.pl

Odkryli 301 nowych egzoplanet. Pomogły sieci neuronowe

Do 4569 znanych już nauce egzoplanet właśnie dopisano 301 kolejnych. W ich znalezieniu pomogło tzw. głębokie uczenie, a dokładniej rzecz biorąc: sieć neuronowa o nazwie ExoMiner.

Głębokie sieci neuronowe opierają się na uczeniu maszynowym, a charakterystycznym ich elementem jest nauka z wykorzystaniem dostarczanych im danych. ExoMiner korzysta z superkomputera Pleiades, który należy do NASA. Sieć ta jest w stanie odróżnić egzoplanety od różnego rodzaju obiektów przypominających z wyglądu planety pozasłoneczne.

Czytaj też: Sieć neuronowa wykrywa wzory i symetrię. Zostanie wykorzystana w niecodzienny sposób

Aby zyskać tę umiejętność, ExoMiner jest „karmiona” danymi dotyczącymi zarówno potwierdzonych egzoplanet, jak i tych detekcji, które okazały się fałszywymi tropami. Wykorzystywane w ten sposób informacje pochodziły od Kosmicznego Teleskopu Keplera oraz misji stanowiącej jego następstwo, czyli K2. Wśród cech odróżniających tę sieć od dotychczas stosowanych wymienia się przede wszystkim przejrzystość dokonywanych przez nią wyborów. Naukowcy mogą zobaczyć, dlaczego superkomputer wybrał konkretną detekcję, by odrzucić inną.

Sieci neuronowe oraz głębokie uczenie stanowią podstawę funkcjonowania ExoMiner

Na łamach The Astrophysical Journal ukazał się artykuł poświęcony dokonaniom ExoMiner. Wynika z niego, że łącznie lista znanych nauce egzoplanet powiększyła się o 301 pozycji. Jak dodaje kierownik projektu, Hamed Valizadegan, ExoMiner jest bardzo dokładna i pod pewnymi względami nawet skuteczniejsza zarówno od innych maszyn, jak i ludzi.

Czytaj też: Pobliski czerwony karzeł posiada egzoplanetę, która może zawierać wodę. Co wiemy na ten temat?

I choć żadna z ponad trzystu nowo wykrytych planet pozasłonecznych nie jest podobna do Ziemi (ani nie znajduje się w strefie zamieszkiwalnej swojej gwiazdy), to ich cechy upodabniają je do znanych już egzoplanet pochodzących z naszej kosmiczne okolicy. Valizadegan tłumaczy, że dalsze postępy powinny być możliwe za sprawą wykorzystania nowych danych, zebranych między innymi przez teleskop TESS.